تحلیل و بررسی عملکرد سکه امامی

فهرست مطالب

بازار داخلی متأثر از دو بازار اصلی است، یکی طلای جهانی و دیگری بازار ارز
برای تحلیل بهتر این بازار ابتدا نگاهی به اخبار جهانی داشته باشیم؛قیمت طلا در معاملات آسیایی روز سه‌شنبه با افزایش همراه بود و به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته رسید. هر اونس طلا در حدود 2015 دلار و 57 سنت ثابت بود، در حالی که قیمت طلای منقضی‌شده در دسامبر با 0.2 درصد افزایش، به 2015 دلار و 35 سنت در هر اونس رسید. هر دو ابزار در بالاترین سطح خود از اواسط ماه مه بودند.
بدیهی است افزایش شرط‌بندی‌ها مبنی بر عدم افزایش نرخ‌های بهره توسط فدرال رزرو، نه‌تنها عاملی برای رشد طلا و سایر فلزات بود، بلکه دلار را نیز در معاملات یک شبه به پایین‌ترین حد در سه ماه اخیر رساند.
از سوی دیگر، پیش‌بینی افزایش نرخ‌های اقتصادی در این هفته باعث شد که تقاضا برای فلز زرد خوش‌بینانه باقی بماند و این در حالی بود که بازارها همچنان به انتظار نشانه‌های بیشتری از کاهش رشد اقتصادی ایالات متحده و عقب‌نشینی چین بودند.


از طرفی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در مصاحبه ای به تازگی گفت: قیمت اونس جهانی درمعاملات امروز با نوسان جزئی به 2014 دلار رسید در ایران نیز قیمت طلا سکه به دلیل ثبات نرخ ارز، رکود و کاهش داد و ستدها با نوسان جزئی داد و ستد شد.
وی گفت: متاسفانه این روزها بازار با رکود شدید و کاهش تقاضا مواجه است و ابراز امیدواری کرد رونق هر چه زودتر به این صنعت بازگردد زیرا واحدهای تولیدی و توزیعی این روزها دچار آسیب های مالی شده اند.
بذرافشان خاطر نشان ساخت با توجه به ثبات قیمت ها طی ماه های گذشته احتمال کاهش قیمت بسیار کم است و مردم به راحتی با توجه به ثبات قیمت ها می توانند خرید خود را در رابطه با مبادلات طلا و سکه انجام دهند .
وی حباب سکه را 5 میلیون و 120 هزار تومان اعلام کرد.
در بازار ایران امروز قیمت سکه طرح جدید با 50 هزار تومان کاهش، قیمت سکه طرح قدیم با 200 هزار تومان افزایش ،قیمت نیم سکه با 50 هزار تومان کاهش، ربع سکه با 50 هزار تومان کاهش و سکه های گرمی بانک مرکزی نیز با 50 هزار تومان افزایش و هر گرم طلای 18عیار نیز با 3 هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته داد و ستد می شود.

سکه‌بازان در معاملات نقدی روز دوشنبه برخلاف مسیر یکشنبه شنا کردند. فلز زردرنگ داخلی عصر دیروز با ۵۰ هزار تومان افزایش بر روی پله آخر کانال ۲۸ میلیون تومان ایستاد. در پشت خط دوشنبه‌شب هم قیمت سکه دوباره صعودی شد و به ۲۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. عده‌ای از فعالان اقتصادی برای بازار امروز سه‌شنبه ۷ آذرماه پیش‌بینی کردند که احتمالاً سکه از جناح طلای جهانی تحت‌فشار قرار خواهد گرفت و برای فتح خاکریز ۲۹ میلیون تومان تلاش خواهد کرد. گفتی است قیمت انس طلا از روز گذشته به پرواز درآمده و به بالاترین سطح خود در ۶ ماه گذشته رسیده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل تقویت طلا، یعنی شاخص دلار جهانی، در نخستین روز از هفته معاملاتی جدید در سراشیبی افتاد و به سطح ۱۰۳.۲۸ واحد رسید. تحلیلگران اقتصادی می‌گفتند نزول شاخص دلار که ناشی از شرط‌بندی‌های اقتصاددانان بر سر توقف یا عقب‌نشینی سیاست‌گذاران از سیاست‌های پولی انقباضی است به نفع فلز زرد تمام شد و این دارایی را با رشد ۲.۱ درصدی روبه‌رو کرد. قیمت انس طلا دیشب در حول‌وحوش ۲۰۱۵ دلار به فروش رسید.

از سوی دیگر برخی دیگر می‌گویند که رشد قیمت سکه در روز جاری به نوسانات قیمت دلار در بازار غیررسمی بستگی دارد. به عقیده این دسته اگر دلار نزولی شود و یا نوسان قابل‌ملاحظه‌ای را ثبت نکند این امر می‌تواند اثرگذاری قیمت انس طلا بر روی قیمت سکه را تا حدودی تعدیل کند.
حال میخواهیم قبل از تحلیل و بررسی تکنیکالی سکه نگاهی به روند سکه در نگاه بلند مدتی داشته باشیم

همان طور که مشاهده می کنید طلا به دید بلند مدتی هیچ گاه ضررده نبوده است.

حال نگاهی تکنیکالی به سکه خواهیم داشت:

همانطور که مشاهده می کنید روند اصلی سکه خنثی است، این رکود همه گیر در بازار طلا و سکه نیز قابل مشاهده است به عامل اصلی رشد را می توانیم تحریک در بازار دلار بدانیم، در حال حاضر سکه در کانالی بین 27 تا 31 میلیون تومان در حال نوسان است و رشد از هر ظرف می تواند به ادامه مسیر بازار کمک کند.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس