آموزش مدیریت مالی به کودکان؛ آیا لازم است؟

The ABCs of Finance Teaching Kids About Money Coastal Wealth Management Mike Healy e1674979871102

فهرست مطالب

صحبت‌کردن در مورد پول با کودکان خردسال ممکن است خیلی زود به نظر برسد و یا از نظر شما اتلاف وقت و انرژی باشد، اما اغلب این موضوع بیش از آنچه فکر می‌کنیم برای بچه‌ها بااهمیت است. آنها ما را تماشا می‌کنند و از اعمال و نگرش‌های ما تقلید می‌کنند. هرچه در اوایل کودکی بیشتر با فرزندانمان در مورد مسائل مالی صحبت کنیم، آنها شانس بیشتری برای یادگیری نحوه مدیریت صحیح پول خود دارند.

آموزش اصول مدیریت پول می‌تواند به بچه‌ها کمک کند مهارت‌های لازم برای دستیابی به موفقیت مالی در آینده را توسعه دهند. از پس‌انداز و سرمایه‌گذاری گرفته تا ایجاد و پایبندی به یک بودجه، درس‌های اولیه مدیریت مالی می‌تواند به فرزندان شما در بزرگسالی برای گرفتن تصمیمات مالی بهتر کمک کند.

این احتمال وجود دارد که درگذشته در مدیریت پول خود اشتباه کرده باشید. خبر خوب این است که می‌توانیم با درمیان‌گذاشتن مشکلات خود با بچه‌هایمان، این اشتباهات را به موقعیتی برای یادگیری تبدیل کنیم و به آنها کمک کنیم تا انتخاب‌های بهتری داشته باشند. کودکان خردسال ممکن است با تصمیم‌های مالی تغییردهنده زندگی مواجه نشوند، اما با افزایش سن، با مسائلی همچون پرداخت هزینه دانشگاه، خانه و یا ازدواج مواجه خواهند شد. صحبت‌کردن در مورد اشتباهات مالی خود با فرزندانتان ممکن است به آنها کمک کند تا آنها از انجام دوباره آنها اجتناب کنند.

اگر فکر می‌کنید مدرسه فرزندان شما را برای تصمیمات مالی زیادی که در جوانی با آن مواجه خواهند شد آماده می‌کند، اشتباه می‌کنید. بزرگسالان جوان برخی از مهم‌ترین تصمیمات مالی زندگی خود را در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست‌سالگی خود می‌گیرند، اما احساس می‌کنند برای گرفتن چنین تصمیماتی آمادگی ندارند. منتظر نباشید که شخص دیگری به فرزندان شما نحوه مدیریت پول خود را آموزش دهد.

مکالمات در مورد مسائل مالی را عادی کنید.

برای بسیاری از والدین امروز، موضوع پول در کودکی‌شان یک تابو بود. صرفاً چیزی نبود که به طور معمول در اطراف میز شام موردبحث قرار گیرد. بسیاری از ما نمی‌دانستیم والدینمان چقدر پول به دست آورده‌اند یا خرج کرده‌اند، چقدر پس‌انداز و سرمایه‌گذاری می‌کنند یا چقدر پول برای بازنشستگی کنار گذاشته‌اند. می‌توانستیم بگویم که پدر و مادرم به‌اندازه کافی درآمد دارند تا از خانواده ما مراقبت کنند و ما بچه‌ها را هرسال به تعطیلات خانوادگی ببرند، اما هیچ سرنخی از وضعیت مالی آنها نداشتیم. شاید مهم‌تر از آن، وقتی به سنی رسیدیم که بتوانیم شغلی داشته باشیم و درآمد کسب کنیم، نمی‌دانستیم چه چیزی را نمی‌دانیم.

با انجام مکرر گفتگوهای مالی متناسب با سن فرزندتان، می‌توانید محیط بهتری برای یادگیری و پرسیدن سؤالات در مورد امور مالی ایجاد کنید.

در ادامه متن آنچه را که باید به کودکتان در مورد مسائل مالی آموزش دهید آورده شده است.

آموزش مدیریت مالی توسط خانواده به فرزندان

تصمیم‌گیری در مورد هزینه

کودک از بدو تولد، انتخاب‌هایی دارد. در ابتدا والدین تصمیم می‌گیرند، اما به‌مرور، بچه‌ها قادر به انتخاب ساده هستند. اگر به کودکان اجازه داده شود تا در دوران کودکی انتخاب‌های آسانی داشته باشند، بعدها تصمیم‌گیری برای مسائل بزرگ‌تر برایشان کمتر دشوار می‌شود.

برنامه‌های خرج‌کردن

کودکان قادر به یادگیری برنامه‌هایی برای خرج‌کردن ساده هستند. آموزش اولیه در طبقه‌بندی پول، الگوهایی را برای رفتار مدیریت پول در آینده ایجاد می‌کند. این مورد کودکان را با مفهوم تقسیم پول خود به دسته‌هایی یعنی «پس‌انداز» و «خرج‌کردن» آشنا می‌کند.

کسب درآمد

بزرگسالان باید برای تأمین نیازها و خواسته‌های خود پول به دست آورند. این چیزی است که باید به کودکان آموزش داد که برای به‌دست‌آوردن پول باید تلاش کرد. بچه‌ها همچنین یاد می‌گیرند که پول از نظر کمیت محدود است. آموزش اولیه برای به‌دست‌آوردن مقدار کمی پول، پایه و اساس و درک اینکه کار و پول به هم مرتبط هستند را فراهم می‌کند.

کودکان خردسال فقط به این دلیل که بخشی از خانواده هستند وظایف خاصی را در خانه انجام می‌دهند. کودکان می‌توانند کارهای اضافی را برای کسب درآمد مخارج خود انجام دهند. آنها باید بین مسئولیت‌های مشترک به‌عنوان اعضای خانواده و مسئولیت‌هایی که برای آنها درآمد ایجاد می‌کند تمایز قائل شوند. به یاد داشته باشید که اهداف مالی برای یک کودک پیش‌دبستانی ممکن است برای یک بزرگسال ساده به نظر برسد، اما برای کودک ساده نیست. کودکان این مفهوم را می‌آموزند که پول پاداش کارکردن است.

نشان دادن پس انداز پول

پول چیست؟

پول وسیله مبادله برای اکثر کالاها و خدمات است. سکه‌ها و پول‌های کاغذی مختلف ارزش‌های متفاوتی دارند. کودکان به توانایی تشخیص نام و ارزش سکه‌ها و اسکناس‌های مختلف مورداستفاده در ازای کالاها و خدمات نیاز دارند. این کار به کودکان کمک می‌کند تا نام سکه‌ها را شناسایی کرده و ارزش نسبی آنها را از نظر قدرت خرید درک کنند.

کمک‌هزینه‌ها و برنامه‌های هزینه

فرزندانتان در سنینی که به مدرسه می‌روند می‌توانند مقدار کمی پول را مدیریت کنند. آنها می‌توانند پول خود را به چند دسته تقسیم کنند، از جمله «خرج‌کردن»، «پس‌انداز» و «بخشیدن». درعین‌حال، آنها می‌توانند پول خود را خرج کنند و  آنچه را که خرج شده است، یادداشت کنند. کمک‌هزینه‌ها اولین گام برای درک برنامه‌های هزینه یا بودجه است. با راهنمایی و آموزش مدیریت مالی در دوران کودکی، کودکان می‌توانند بزرگسالانی مسئول در قبل اموال خود شوند. آنها در بزرگسالی با مهارت‌های مؤثر خود، روابط خانوادگی سالم‌تری ایجاد و به ایجاد یک اقتصاد قوی‌تر کمک می‌کنند.

مسئولیت مالی

مدیریت موفق پول شامل نگهداری سوابق پول خرج شده است. این کار شامل داشتن مهارت برای دانستن مقدار پول در دسترس است، چه مقدار پول خرج شده است و چه مقدار پول باید برای نیازهای آینده پس‌انداز شود. این درس کودکان دبستانی را با مفهوم مسئولیت مدیریت پول از طریق ثبت سوابق دقیق آشنا می‌کند. فعالیت‌ها و برگه‌هایی را در اختیار آنها قرار دهید که در آن در مورد نحوه خرج‌کردن و پس‌انداز پول بنویسند.

پس‌انداز و ‌سرمایه‌گذاری

بخشی از یادگیری در مورد مدیریت پول شامل دانستن محل پس‌انداز است. ارزش پس‌انداز بسته به نحوه مدیریت پول متفاوت است. قراردادن پس‌انداز در چیزی فراتر از حساب پس‌انداز، دانش‌آموزان را با دنیای ‌سرمایه‌گذاری آشنا می‌کند. این دانش‌آموزان در بزرگسالی، روی محل سرمایه‌گذاری پول خود برای بازنشستگی کنترل خواهند داشت. این مهم است که آنها بدانند چگونه می‌توانند بهترین رشد را برای پول خود داشته باشند. درعین‌حال، آنها باید شانس ازدست‌دادن آن پول در ‌سرمایه‌گذاری را درک کنند. این درس دانش‌آموزان را با اصول اولیه چگونگی رشد پول از طریق پس‌انداز و ‌سرمایه‌گذاری آشنا و  مفاهیم ریسک مالی و نرخ بازده را معرفی می‌کند.

سخن آخر

مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان با تولید و نشر مقاله های متفاوت در حوزه اقتصادی و مالی تحت عنوان مشاور اقتصادی شما تلاش به اثرگذاری سریع و مطمئن در بعد مالی زندگی تان را دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس