مفهوم ریسک و بازده در سرمایه‌گذاری

the concept of risk and return in investment min

فهرست مطالب

درک رابطه بین ریسک و بازده به شما کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاری مناسب را انتخاب کنید. به‌طورکلی، سرمایه‌گذاری‌هایی که سود و بازده بیشتری دارند، ریسک بالقوه بیشتری نیز دارند.

مفهوم ریسک و بازده در مدیریت مالی، میزان ریسک مرتبط با یک سرمایه‌گذاری خاص و بازده آن است. معمولاً سرمایه‌گذاری‌های پرریسک بازده مالی بهتر و سرمایه‌گذاری‌های با ریسک پایین بازده کمتری را به همراه دارند. یعنی ریسک یک سرمایه‌گذاری خاص به‌طور مستقیم با بازده حاصل از آن مرتبط است.

هدف از تحلیل کمک به سرمایه‌گذاران برای یافتن بهترین سرمایه‌گذاری است. ازاین‌رو، سرمایه‌گذاران از روش‌های بسیاری برای تحلیل و ارزیابی بازار، صنعت و شرکت‌ها استفاده می‌کنند. تنوع سبد، یعنی انتخاب ترکیبی بهینه از گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، می‌تواند ریسک را کاهش داده و بازده را تقویت کند.

انواع اصلی ریسک بازار عبارت‌اند از ریسک سهام، ریسک نرخ بهره و ریسک ارز.

  • ریسک سهام – مربوط به سرمایه‌گذاری در سهام است. قیمت سهام در بازار همیشه بسته به عرضه و تقاضا متفاوت است. ریسک سهام خطر زیان ناشی از کاهش قیمت سهام در بازار است.
  • ریسک نرخ بهره – مربوط به سرمایه‌گذاری در اوراق‌قرضه است. این خطر ازدست‌دادن پول به دلیل تغییر در نرخ بهره است. به‌عنوان‌مثال، اگر نرخ بهره افزایش یابد، ارزش بازار اوراق‌قرضه کاهش می‌یابد.
  • ریسک ارزی – زمانی اعمال می‌شود که شما سرمایه‌گذاری خارجی دارید. این خطر ازدست‌دادن پول به دلیل تغییر در نرخ ارز است.

مفهوم ریسک و بازده در امور مالی، تحلیلی از احتمال چالش‌های موجود در سرمایه‌گذاری در حین اندازه‌گیری بازده از همان سرمایه‌گذاری است. اصل اساسی این است که سرمایه‌گذاری‌های با خطر بالا بازده بهتری را به سرمایه‌گذاران می‌دهد و بالعکس.

همچنین باید در نظر گرفت که سرمایه‌گذاری‌های پرریسک همیشه درآمد بیشتری ایجاد نمی‌کند. این وضعیت مانند پرتاب سکه است و سرمایه‌گذار باید برای هر دو سناریو – سود و زیان – آماده باشد.

توضیح ریسک و بازده در مدیریت مالی

ریسک و بازده در سرمایه‌گذاری شاید مهم‌ترین پارامترهایی باشد که سرمایه‌گذاران هنگام سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرند. افرادی که در مقیاس بزرگ سرمایه‌گذاری می‌کنند، ریسک‌های موجود در یک سرمایه‌گذاری خاص و بازدهی را که می‌تواند به همراه داشته باشد، تجزیه‌وتحلیل می‌کنند. بیایید یک رویکرد گام‌به‌گام برای درک مفهوم داشته باشیم.

ریسک را می‌توان به‌عنوان عدم‌اطمینان مربوط به سرمایه‌گذاری، بازار یا شرکت تعریف کرد. سرمایه‌گذاران سود می‌خواهند و ریسک‌ها می‌توانند به‌طور بالقوه سود را کاهش دهند و گاهی اوقات حتی ضرر را برای آنها به همراه داشته باشند.

بسیاری از انواع ریسک در سرمایه‌گذاری‌ها دخیل هستند. ریسک‌های بازار، مربوط به صنعت، نوسانات، تورم و غیره. مطالعه کامل بازار می‌تواند به سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری صحیح کمک کند. آنها می‌توانند روندها را تجزیه‌وتحلیل و وضعیت را پیش‌بینی کنند.

رابطه بین ریسک و بازده

درک همبستگی بین ریسک مالی و بازده نسبتاً ساده است. ریسک در انتخاب یک سرمایه‌گذاری خاص با بازده آن نسبت مستقیم دارد؛ بنابراین، انتخاب یک سرمایه‌گذاری با ریسک بالا می‌تواند سود بیشتری به همراه داشته باشد، درحالی‌که یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک بازده را به حداقل می‌رساند.

بنابراین، رسم نموداری بین ریسک سرمایه‌گذاری و بازده، یک خط مستقیم از مرکز را نشان می‌دهد.

بازگشت سرمایه یا ROI

بازگشت سرمایه یا ROI را می‌توان به‌عنوان سود مالی ناشی از سرمایه‌گذاری در یک سرمایه‌گذاری خاص توضیح داد. در حالت ایدئال، افراد سرمایه‌گذاری‌هایی را ترجیح می‌دهند که به آنها بازدهی بالاتری بدهد، مانند سهام گوگل، آمازون و غیره.

ریسک و بازده پورتفولیو

یکی از اقدامات ایدئال برای کاهش ریسک و هم‌زمان به حداکثر رساندن درآمد، تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاران می‌توانند چندین سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند که بر اساس آن بازده متفاوتی را ارائه می‌دهند.

گزینه‌های سرمایه‌گذاری متفاوتی وجود دارد: سهام، اوراق‌قرضه، کالاها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، و غیره. سهام معمولاً شانس شکست بالایی دارند اما می‌توانند بازده خوبی داشته باشند. از سوی دیگر، اوراق‌قرضه دولتی می‌توانند ریسک کم تا صفر داشته باشند؛ اما سود کمی را ارائه دهند.

تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری مزایای زیادی دارد. سرمایه‌گذاران می‌توانند در سهام با ریسک بالا سرمایه‌گذاری کنند و ریسک را با سرمایه‌گذاری در اوراق‌قرضه جبران کنند. اوراق‌قرضه معمولاً بازده مطمئنی را ارائه می‌دهند، اگرچه کم است. آنها همچنین می‌توانند برای مدت طولانی‌تری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط سرمایه‌گذاری کنند.

حتی برخی از کارشناسان مالی، سرمایه‌گذاری در صنایع یا بازارهای مختلف را پیشنهاد می‌کنند. زیرا بخش‌های مختلف در زمان‌های مختلف رونق می‌گیرند و سقوط می‌کنند. برای مثال، در زمان شروع همه‌گیری 19COVID-، بسیاری از شرکت‌های اینترنتی و تجارت الکترونیک رونق گرفتند، درحالی‌که شرکت‌های خودروسازی خوب عمل نکردند؛ بنابراین، گرفتن تنوع سرمایه‌گذاری می‌تواند در بلندمدت به سرمایه‌گذاران کمک کند.

کاهش ریسک

خوشبختانه راه‌هایی برای کاهش ریسک وجود دارد.

به آن زمان بدهید

سرمایه‌گذاری‌های با بازده بالقوه بالا می‌توانند در کوتاه‌مدت بی‌ثبات باشند، اما در دوره‌های زمانی طولانی‌تر پایدارتر هستند. به‌عنوان‌مثال، اگر برای یک دوره ۱۲ماهه در بازار سهام استرالیا سرمایه‌گذاری کنید، احتمال معقولی برای بازده منفی وجود دارد. اما اگر برای مدت ده سال سرمایه‌گذاری کنید، احتمال بازده منفی کمتر است.

تنوع‌بخشی در سرمایه‌گذاری

تنوع شامل توزیع سرمایه‌گذاری شما در تعدادی از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری (سهام، اوراق‌قرضه، بهره ثابت، پول نقد)، است.

یک پورتفولیوی با تنوع خوب به این معنا است که کمتر احتمال دارد که عملکرد ضعیف در یک زمینه، سبد کلی شمارا از بین ببرد و این امیدواری وجود دارد که سایر طبقات یا بخش‌های سرمایه‌گذاری عملکرد بهتری داشته باشند و جبران کنند.

خلاصه مطالب

چه ارتباطی بین ریسک و بازده وجود دارد؟

ریسک مالی و بازده همبستگی مستقیم دارند. یعنی ریسک بالا با افزایش بازده و بالعکس ریسک پایین با کاهش بازده همراه است. بااین‌حال، لازم به یادآوری است که ریسک بالا می‌تواند به معنای زیان احتمالی باشد و ممکن است در برخی موارد نه‌تنها درآمدی وجود نداشته باشد، بلکه با ضرر نیز همراه باشد.

تحلیل ریسک و بازده چیست؟

هنگام سرمایه‌گذاری، ارزیابی عملکرد سهام، شرکت و بازار ضروری است. تجزیه‌وتحلیل به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا بینش بهتری در مورد سرمایه‌گذاری‌هایی که آنها را جذاب می‌دانند، به دست آورد. این کار شامل ارزیابی عملکرد مالی شرکت با درنظرگرفتن سود و تجزیه‌وتحلیل روند عملکرد سهام در طول سال‌ها است.

چرا ریسک و بازده یکی از مفاهیم مهم در امور مالی است؟

این مفهوم به‌جای سرمایه‌گذاری تصادفی، برای بهینه‌سازی بازده ضروری است. زیرا هدف اصلی سرمایه‌گذاران کسب سود است. ریسک و بازگشت سرمایه دو عامل مهمی هستند که بر سود تأثیر می‌گذارند، ازاین‌رو این مفهوم اهمیت دارد.

سخن آخر

مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان با تولید و نشر مقاله های متفاوت در حوزه اقتصادی و مالی تحت عنوان مشاور اقتصادی شما تلاش به اثرگذاری سریع و مطمئن در بعد مالی زندگی تان را دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس