ریسک کاهش بیشتر عرضه از سوی اوپک پلاس

download

فهرست مطالب

 

در چند ماه اخیر کشمکش بین تقاضا و عرضه در بازار نفت باعث شده که قیمت نفت در چند ماه اخیر بسیار پر نوسان دنبال شود. چشم‌انداز رکود اقتصادی جهانی که با افزایش موارد ابتلا در چین در اواخر ماه نوامبر باعث نگرانی از کاهش تقاضا شده است، باعث شده قیمت نفت در سه هفته اخیر روند نزولی را تجربه کند. ولی این هفته، بازار نفت به نظر می‌رسد تحت تأثیر طرف عرضه یعنی نشست کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به اوپک پلاس قرارگرفته است. پس‌ازآنکه داده‌های صنعت حاکی از کاهش قابل‌توجه ذخایر نفت خام آمریکا بود و سرمایه‌گذاران در انتظار نشست اوپک پلاس که اول هفته بعد برگزار خواهد شد هستند، قیمت نفت برای سومین روز این هفته روند افزایشی به خود گرفته است. نفت وست تگزاس اینترمدیت پس از افزایش 3.1 درصدی در روز سه شنبه، به مرز 79 دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت نیز روز سه شنبه با افزایش 1.98 درصدی در مرز 85 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

شکل 1. شروع صعودی نفت برنت در هفته جاری

 مؤسسه نفت آمریکا که از سوی صنعت تأمین مالی می‌شود، گزارش داد که ذخایر نفت در هفته گذشته تقریباً 8 میلیون بشکه کاهش‌یافته است که البته اطلاعات رسمی بعداً منتشر می‌شود. سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش ازجمله روسیه یک گردهمایی آنلاین در 4 دسامبر برگزار خواهند کرد و یک نشست حضوری در وین را لغو خواهند کرد. برخی از ناظران بازار انتظار دارند که اوپک پلاس عرضه را بیشتر کاهش خواهد داد تا با ضعف بازار مقابله کند. این گردهمایی یک روز قبل از ضرب‌الاجل تحریم‌های اتحادیه اروپا بر جریان نفت روسیه برگزار می‌شود، اگرچه تعیین سقف قیمت بر نفت روسیه هنوز نهایی نشده و اختلاف‌نظر بین اعضا همچنان وجود دارد. نفت خام در این ماه حدود 9 درصد عقب‌نشینی کرده است، زیرا این نگرانی که کندی اقتصاد جهانی باعث کاهش تقاضای انرژی خواهد شد افزایش‌یافته و با مشاهده معیارهای بازار در سطح گسترده به نظر می‌رسد عرضه کافی در کوتاه‌مدت وجود دارد. معامله گران همچنین در حال رصد وقایع در مورد افزایش موارد ابتلا در چین هستند زیرا چین برای واکسیناسیون بیشتر در میان سالمندان فشار می‌آورد، اقدامی که پس از موجی از اعتراضات در آخر هفته به سیاست‌های سخت‌گیرانه موسوم به کووید صفر برای بازگشایی نهایی، بسیار مهم است.

یک تحلیلگر معادن و کالاهای انرژی در بانک مشترک‌المنافع استرالیا، در مورد نشست اوپک پلاس گفت که اوپک پلاس احتمالاً موافقت خواهد کرد که سطح تولید را بدون تغییر نگه دارد، به‌ویژه با توجه به اینکه این گروه قرار است به‌صورت مجازی ملاقات کند. ویوک دهار می‌گوید انتظار می‌رود نفت برنت در باقی‌مانده سال به‌طور متوسط 95 دلار در هر بشکه باشد، اگرچه نگرانی‌ها در مورد تقاضای چین و احتمال سقف گذاری بر قیمت نفت روسیه می‌تواند بر قیمت‌ها تأثیر بگذارد.

داده‌های چین در روز چهارشنبه چالش‌های اقتصادی را برجسته کرد، با ارقامی که نشان می‌دهد فعالیت کارخانه‌ها و خدمات در ماه نوامبر بیشتر کاهش‌یافته است، زیرا رکورد تعداد موارد ابتلا به کووید باعث محدود شدن فعالیت‌های گسترده اقتصادی شده است. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا به دنبال مصالحه در مورد سقف گذاری به نفت روسیه تحت رهبری ایالات‌متحده بوده‌اند، سقف گذاری بر نفت روسیه یکی از اقداماتی است که برای تنبیه مسکو به خاطر جنگ اوکراین مطرح است. این طرح درصدد آن است که هم‌زمان با تداوم جریان نفت روسیه، درآمدهای نفتی این کشور را محدود کند. آموس هوچستاین، مشاور امنیت انرژی ایالات‌متحده گفت که این طرح باید توازن ظریفی ایجاد کند.

در جمع‌بندی به نظر می‌رسد هفته آینده، هفته‌ای تعیین‌کننده بر بازار نفت خواهد بود.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس