بهبود سواد مالی | 12 راه موثر

twelve ways to improve financial literacy min

فهرست مطالب

تعریف سواد مالی و اهمیت بهبود آن

احتمالاً تاکنون اصطلاح “سواد مالی” را شنیده‌اید، اما ممکن است به‌طور کامل متوجه معنای آن نشده باشید و یا راهی برای بهبود سواد مالی خود پیدا نکرده باشید.

سواد مالی توانایی درک مفاهیم مالی و استفاده از دانش خود برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد مدیریت پول است که شامل دانستن نحوه ایجاد بودجه، استفاده از کارت اعتباری، پرداخت بدهی، سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی و موارد دیگر است.

سواد مالی وبهبود سواد مالی معمولاً در مدارس آموزش داده نمی‌شود، بنابراین اغلب این وظیفه افراد است که خود را در مورد امور مالی شخصی ارتقا دهند.

این جاده می‌تواند پر از پیچ‌وخم‌ها و مشکلات غیرمنتظره باشد، مانند شرایط اضطراری مالی یا انواع بدهی‌ها، اما اگر در مسیر خود ثابت‌قدم باشید، می‌توانید در درازمدت رابطه خود را با پول تقویت کنید.

برای دریافت پیشنهادهایی در مورد نحوه یادگیری سواد مالی و ایجاد مجموعه‌ای از مهارت‌های مدیریت پول خود یا به عبارتی بهبود سواد مالی به خواندن مطالب زیر ادامه دهید.

1. شروع به خواندن مطالب مالی کنید

کتاب‌های زیادی درباره مدیریت پول وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را مرور یا خریداری کنید، اما خواندن کتاب‌های بزرگ در یک‌زمان محدود ممکن است برای همه ایده‌آل نباشد. اگر به‌صورت منظم کتاب نمی‌خوانید یا احساس می‌کنید وقت ندارید، باید یک منبع کوچک‌تر را انتخاب کنید. سعی کنید وبلاگ‌های مالی، خبرنامه‌ها یا مجلاتی را مرور کنید که موضوعات مهم پول را در بخش‌های کوچک‌تری مورد بررسی قرار می‌دهند.

2.در یک کلاس ثبت‌نام کنید

برخی افراد در جمع‌های گروهی بهتر یاد می‌گیرند. اگر به نظرتان ثبت‌نام حضوری در کلاس سواد مالی برای شما مفیدتر است، این کار را انجام دهید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که دانش مالی خود را با سرعت معینی بهبود بخشید. شما همچنین فرصتی برای پرسیدن سؤالاتتان خواهید داشت. از طرف دیگر، می‌توانید به‌صورت آنلاین نیز در یک دوره سواد مالی ثبت‌نام کنید.

3.ایجاد یک جامعه پاسخگویی

حتی اگر قصد بزرگی برای پس‌انداز و انتخاب‌های سرمایه‌گذاری هوشمندانه نداشته باشید، گاهی اوقات زندگی شمارا در این مسیر قرار می‌دهد. ممکن است بهانه بیاورید و اهداف مالی خود را عقب بیندازید. در این مواقع، داشتن جامعه‌ای متشکل از افراد همفکر برای پاسخگویی به شما می‌تواند کمک‌کننده باشد. اگر دوستان فعلی شما اهداف مشابهی دارند، به‌طور منظم با آنها ملاقات کنید تا دانش خود را به اشتراک بگذارید و در مورد کارهایی که هرکدام برای بهبود هوش مالی خود انجام می‌دهید صحبت کنید.

4.رسانه‌های اجتماعی خود را دوباره متمرکز کنید

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید ازنظر مالی خود را ارتقا دهید، خواندن مطالبی از مفاهیم پول در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی است. دنبال‌کردن حساب‌های مالی اینستاگرام مانند می‌تواند به سواد مالی کمک کند و به شما امکان می‌دهد به‌تدریج مفاهیم و نکات جدید را یاد بگیرید.

5.بودجه‌بندی خود را به‌روز کنید (ایجاد کنید).

اگرچه این یک نکته رایج است، اما مردم اغلب با این مسئله مشکل‌دارند. برای ماندن در مسیر مالی درست، باید بودجه خود را دقیق مشخص کنید. مطمئن شوید که بودجه شما انعطاف‌پذیر است. اگر برای اولین‌بار است که بودجه ایجاد می‌کنید، بودجه 50/30/20 را امتحان کنید. این بودجه نیمی از درآمد شمارا به نیازها یا خریدهای ضروری، 30٪ به خواسته‌ها یا خریدهای غیرضروری و 20٪ را به آینده یا برای پس‌انداز شما در نظر می‌گیرد.

6.کنترل بدهی خود را به دست آورید

ادامه تحصیل شما در دانشگاه می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. اغلب، دانش‌آموزان نمی‌توانند کل شهریه را از پرداخت کنند و برای پوشش هزینه‌ها به وام‌های دانشجویی متکی هستند. سایر هزینه‌های غیرمنتظره مانند هزینه‌های پزشکی یا تعمیرات وسیله نقلیه نیز می‌توانند در انباشت بدهی نقش داشته باشند. صرف‌نظر از اندازه بدهی خود، شما باید یک استراتژی برای ازبین‌بردن این بار تنظیم کنید. مدیریت بدهی شما آسان نیست، اما اگر به یک برنامه بازپرداخت پایبند باشید، می‌توانید روی اهداف مالی خود نیز تمرکز کنید.

7. روی آینده خود سرمایه‌گذاری کنید

یک نشانه مطمئن از سواد مالی، درک نیاز به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری برای آینده است. اگر پولی را کنار نگذاشته‌اید، یک موقعیت اضطراری مالی یا یک بدشانسی می‌تواند شمارا به‌طور قابل‌توجهی در تلاش‌های مالی‌تان بازگرداند. یک عبارت رایج در امور مالی این است که زود و همیشه سرمایه‌گذاری کنید. با پیروی از این مانترا، از قدرت بهره مرکب برای کمک به رشد پول خود استفاده خواهید کرد.

8.صورت‌حساب‌های خود را خودکار کنید و هرگز پرداختی را عقب نیندازید

وقتی تعهدات مالی خود را خودکار می‌کنید، به‌نوعی مانند قراردادن یک خلبان در هواپیمای خودکار است. هواپیما خودش در حال پرواز است، اما خلبان هنوز در کابین خلبان حضور دارد تا در صورت بروز هرگونه شرایط اضطراری مسئولیت را بر عهده بگیرد. همین را می‌توان  به امور مالی شما نیز تعمیم داد. اگرچه راه‌اندازی سیستم پرداخت خودکار یک‌راه عالی برای سازماندهی امور مالی شما است، اما باید هر از چند گاهی آن را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که همه‌چیز طبق برنامه پیش می‌رود، درست مانند خلبان در شرایط اضطراری.

9.ابتدا به خودتان پول بدهید تا پس‌انداز خود را افزایش دهید

دانستن اینکه چگونه پول پس‌انداز کنید بخش مهمی از سواد مالی است. درست همان‌طور که می‌توانید پرداخت صورت‌حساب‌های خود را به‌صورت خودکار انجام دهید، باید بخشی از حقوق خود را در حساب پس‌اندازتان نگهداری کنید. اگر اکنون اندکی از درآمد خود را فدا کنید، بعداً برای زندگی بهتر آماده خواهید شد.

10.تقلب را شناسایی کنید و ریسک خود را کاهش دهید

کلاهبرداری ترسناک است، اما افرادی که سواد مالی دارند معمولاً بهتر در برابر کلاهبرداری محافظت می‌شوند. هنگامی‌که به‌طور دقیق بر امور مالی خود نظارت می‌کنید، به‌احتمال‌زیاد متوجه خواهید شد که چه زمانی چیزی غیرعادی به نظر می‌رسد، مانند خرید کوچکی در صورت‌حساب کارت اعتباری خود که انجام نداده‌اید. همیشه حساب‌های مالی خود را زیر نظر داشته باشید و هرگونه برداشت مشکوک یا هزینه را فوراً گزارش دهید.

11.از زمان استراحت خود عاقلانه استفاده کنید

همه‌چیز هزینه دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر اوقات فراغت خود را صرف تماشای تلویزیون می‌کنید، دانشی را که می‌توانستید با گوش‌دادن به پادکست مالی به دست می‌آورید، از دست خواهید داد. هزینه یعنی بهایی که شما «پرداخت می‌کنید» تا از یک تصمیم برای تصمیم دیگری صرف‌نظر کنید. چه در حال رانندگی باشید، چه در حال تمیز کردن آپارتمان خود یا درازکشیدن در رختخواب، باید از زمان استراحت خود عاقلانه استفاده کنید. صرف این زمان «آزاد» برای کار بر روی سواد مالی شمارا متمایز و به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند.

12.با یک مشاور مالی ملاقات کنید

گاهی اوقات، زندگی روزمره می‌تواند زمان زیادی از شما بگیرد. از تعهدات کاری شما گرفته تا معاشرت با دوستانتان. ملاقات با یک مشاور مالی برای بحث در مورد بهترین گزینه‌ها می‌تواند جایگزین خوبی باشد. اگر مشکلات خود را نزدیک مشاور مالی مورد اعتماد مطرح کنید، آنها به شما کمک خواهند کرد تا بهترین برنامه عملی را برای دستیابی به بالاترین توانایی مالی خود داشته باشید. اگرچه این خدمات ممکن است کمی هزینه داشته باشد، اما خردی که به دست می‌آورید در درازمدت نتیجه خواهد داد.

سخن آخر

در این مقاله سعی مجموعه مرکز مشاوره اقتصادی ارانیان بر این بود تا مهم ترین راه ها را برای بهبود سواد مالی به شما پیشنهاد دهد. البته که با تلاش و کوشش می توان به سواد بالایی در زمینه مالی رسید.

مشاور اقتصادی در مرکز ما تمام تلاشش را میکند تا به شما در به سر انجام رساندن این رسالت کمک کند.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس