سرمایه‌گذاری چیست؟

investment

فهرست مطالب

مقدمه

سرمایه‌گذاری معنای متعددی دارد پس در  زمینه‌های مختلف نیز می‌توان تعاریف گوناگونی برای سرمایه‌گذاری بیان کرد. مثلاً یک دانشجو زمان خود را سرمایه‌گذاری می‌کند تا یک مقاله علمی بنویسد. یا فرد دیگری روی ملک, کالا یا بورس سرمایه‌گذاری می‌کند تا در آینده به سوددهی برسد. به‌طورکلی، سرمایه‌گذاری به این معناست که یک نوع دارایی را در جای معینی صرف کنید تا بتوانید در آینده دور یا نزدیک از سود آن بهره ببرید. سرمایه‌گذاری می‌تواند روی ملک، طلا، اوراق بهادار، ارزهای دیجیتال، سهام، زمان، توانمندی‌های شخصی یا موارد دیگر باشد. آنچه که در این یادداشت مدنظر ما است،  آشنایی کلی با مفهوم  و اصول سرمایه‌گذاری مالی  و بررسی انواع آن می باشد. با خوانش این یادداشت همراه باشید:

متن اصلی:

آشنایی با  مفهوم و اصول سرمایه‌گذاری مالی

سرمایه‌گذاری به معنی قرار دادن پول شما در سهام، اوراق قرضه یا سایر ابزارهای مالی با پتانسیل کسب سود است. سرمایه‌گذاری به زبان ساده یعنی تبدیل پول به چند نوع سرمایه که در حال حاضر استفاده نمی‌شود، اما با نگهداری آن برای مدتی، در آینده شما را به سود می‌رساند.  این کار کمتر از آن چیزی که فکر می‌کنید ترسناک است و برای درک و شروع سرمایه‌گذاری نیازی نیست که متخصص امور مالی باشید اما نیاز به آموزش اصول سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از تجربیات یک متخصص مالی دارید. زیرا اگر فردی بدون تجربه و پرس‌وجوی کافی وارد بازاری شود احتمال شکست خوردن و ضرر کردنش بسیار بالا است.

انواع سرمایه‌گذاری:

1. سهام: سهام توسط شرکت‌ها توزیع می‌شود و به آنها سهم نیز گفته می‌شود. وقتی سهامی را خریداری می‌کنید، مالک جزئی آن شرکت می‌شوید. سهام پتانسیل رشد بیشتری نسبت به اوراق قرضه دارد، اما ریسک بیشتری نیز با خود به همراه دارد. سهام، دارایی نیز نامیده می شود.

2.اوراق قرضه: وقتی از یک نهاد یا شرکت دولتی اوراق قرضه می‌خرید، در حقیقت به آنها پول قرض می‌دهید و مانند هر وام‌دهنده‌ای، انتظار دارید که به طور کامل و به اضافه بهره بازپرداخت شود. اوراق قرضه معمولاً ریسک کمتری نسبت به سهام دارند، اما پتانسیل بازده کمتری هم دارند. به اوراق قرضه، درآمد ثابت نیز گفته می شود.

3.صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک: این صندوق‌ مجموعه‌ای از سهام یا اوراق قرضه است که به صورت حرفه‌ای مدیریت می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک پول شما را با سرمایه‌گذاران دیگر برای خرید اوراق بهادار جمع می‌کنند. قیمت بر اساس ارزش اوراق بهادار نگهداری شده در صندوق در پایان روز معاملاتی است.

4.صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF): این صندوق‌ها سبدهایی از اوراق بهادار هستند که مانند اوراق بهادار انفرادی در طول یک روز معاملاتی، معامله می‌شوند. قیمت با خرید و فروش ETF ها در نوسان است تا منعکس‌کننده قیمت‌های متغیر دارایی‌های اساسی باشند.

5.گذاشتن پول در بانک‌های معتبر: بر طبق آموزش اصول سرمایه گذاری یکی از بی‌خطرترین روش‌ها، سرمایه‌گذاری در بانک و گواهی‌های سپرده است. گواهی سپرده به معنای سپرده‌گذاری میزان معینی از پول برای مدت معینی در بانک است. شما بعد از مدتی پولی که به بانک سپرده بودید را به همراه سود آن پس می‌گیرید. هرچقدر که مدت سپرده‌گذاری بیشتر باشد، درصد سود شما هم بیشتر خواهد شد. این سرمایه‌گذاری ریسک چندانی ندارد.

6.برنامه‌های بازنشستگی: برنامه‌های بازنشستگی به خودی خود به معنای سرمایه‌گذاری نیستند، اما می‌توانند راه را برای سرمایه‌گذاری باز کنند. شما می‌توانید به صورت انفرادی برای بیمه‌های بازنشستگی اقدام کنید یا از طرف کارفرما بیمه شوید.

7.ارزهای رمزگذاری شده: ارزهای رمزگذاری شده یا ارز دیجیتال از جدیدترین انواع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. بیت کوین از مشهورترین ارزهای دیجیتال است. البته تعداد بی‌شماری از انواع ارزهای دیجیتال وجود دارند که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. ارزهای رمز پایه پشتوانه دولتی ندارند اما قابلیت خرید و فروش دارند. ارزهای دیجیتال، نوسانات بسیار زیادی دارند و سرمایه‌گذاری در آن‌ها بسیار پر ریسک و پرخطر است.

8.خرید کالا: آموزش اصول سرمایه گذاری می‌گوید یک راه ساده سرمایه‌گذاری خرید کالا است. شما می‌توانید به صورت عمده محصولات کشاورزی یا کالاهای اساسی و ضروری را بخرید و بعد بفروشید. البته توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری روی خرید این کالاها این خطر را دارد که قیمت محصول افت کند. وضعیت آب‌وهوا، سیاست‌های دولت‌ها و نوسانات بازار به شدت روی قیمت این محصولات تأثیر خواهند گذاشت.

9.املاک و مستغلات: یکی دیگر از راه‌های سرمایه‌گذاری، خرید زمین، خانه و نگهداری یا اجاره آن‌ها است. البته در بسیاری از کشورها که مالیات روی خانه‌ها بسیار زیاد است، این روش جواب نمی‌دهد. اما در ایران به خاطر نبود مالیات روی زمین، خانه و خانه‌های خالی، بسیاری از افراد سعی می‌کنند از این روش برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند. طبق آموزش اصول سرمایه گذاری، سرمایه‌گذاری روی زمین و خانه هم جزو سرمایه‌گذاری‌های کم‌خطر محسوب می‌شود و ریسک نسبتاً کمی دارد. البته شما برای سرمایه‌گذاری در این حوزه به مبلغ قابل توجهی پول نیاز دارید.

10. سرمایه‌گذاری روی طلا و سکه: اگر در مسیر آموزش سرمایه‌گذاری باشید احتمالاً به شما خواهند گفت که یکی از مطمئن‌ترین بازارها در طولانی‌مدت، بازار طلا و سکه است که خب واقعیت هم دارد. این بازار در کشور ما به ‌شدت محبوب است و بیشتر مردم حتی کسانی که تازه ‌وارد هستند، این بازار را به هر زمینه دیگری برای سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهند. دلیل آن هم مشخص است:
همه افراد می‌توانند با میزان سرمایه‌های اندک در این بازار سهمی داشته باشند. علاوه بر این خرید طلای زینتی هم جنبه کاربردی دارد و هم جنبه سرمایه‌گذاری. بازدهی نسبتاً خوب در زمان‌های طولانی هم از مزایای این روش است. البته توجه داشته باشید که بازدهی سکه بیشتر از طلا است و معمولاً می‌توانید به ‌صورت سالانه روی سوددهی بیش از نرخ تورم در بازار سکه حساب کنید. هر زمان هم که بخواهید، می‌توانید تمام یا بخشی از سرمایه خود را نقد کنید که مزیت بسیار مهمی به ‌حساب می‌آید. اما از طرف دیگر، باید بدانید که نوسان در بازار سکه و طلا بسیار زیاد است. بنابراین در کوتاه‌‌مدت ممکن است سود که نداشته باشید هیچ، ضرر هم بکنید. حباب قیمتی در بازار طلا و سکه هم مسئله‌ای نیست که در کشور ما ناشناخته باشد. بنابراین در زمان‌های کوتاه ممکن است این بازار ریسک زیادی داشته باشد؛ خصوصاً آن‌که با یک خبر سیاسی کل این بازار می‌تواند آشفته شود.

11. سرمایه‌گذاری روی خود: قطعاً می‌دانید که عادات و رفتار شما تأثیر مستقیم بر روی رفاه و آسایش دارد. جایگاهی که الان در آن هستید، به وسیله عادات و تصمیمات گذشته‌تان مشخص شده است. آموزش اصول سرمایه گذاری روی خود به شما می‌گوید اگر از وضعیت خود راضی نیستید و یا فکر می‌کنید قابلیت‌های بیشتری برای پیشرفت در زندگی دارید فراموش نکنید که هیچ‌وقت برای تغییر دیر نیست. می‌توانید با به وجود آوردن تغییرات کوچک و سرمایه‌گذاری روی خود آینده روشن‌تری برای خود ایجاد کنید.

طرح سوال

چگونه از طریق سرمایه‌گذاری کسب درآمد داشته باشیم؟

سرمایه‌گذاری‌های شما می‌تواند به یکی از  این دو روش درآمدزایی کند. اولین مورد از طریق پرداخت است  مانند بهره یا سود سهام. دوم از طریق افزایش سرمایه است. وقتی سرمایه‌گذاری شما افزایش پیدا کند، ارزش آن نیز افزایش می‌یابد. فرض کنید یک سهم از یک شرکت را به قیمت 10 دلار خریده‌اید و قیمت سهم در طول یک سال 10 درصد افزایش یافته است. اگر آن سهم را به قیمت 11 دلار بفروشید، 1 دلار سود خواهید داشت، منهای هر گونه هزینه معاملاتی یا مالیات. افزایش ارزش دارایی‌های شما زمانی که دارایی‌های خود را می‌فروشید، «محقق» می‌شود. تا آن زمان، هرگونه افزایش سرمایه به عنوان دستاوردهای محقق نشده در نظرگرفته می‌شوند. اگر سهام، 1 دلار سود سهام نیز پرداخت کند، کل بازده شما 2 دلار یا 20 درصد خواهد بود.

سرمایه‌گذاری بخش مهمی از استراتژی مالی شماست.

با گذشت زمان، تورم – افزایش عمومی در قیمت تمام شده کالاها و خدمات – قدرت خرید شما را از بین می‌برد. به این فکر کنید که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما برای خانه اول خود چقدر پرداخت کرده‌اند. اکنون آن را با قیمت املاک مقایسه کنید. پتانسیل رشد سرمایه‌گذاری به شما کمک می‌کند تا از تورم جلوتر بمانید.

قدرت بهره مرکب در طول زمان

اثر گلوله‌برفی بهره مرکب می‌تواند قدرت زیادی داشته باشد، زیرا اگر در اصل اولیه خود سود داشته باشید، ممکن است شروع به افزایش سود کنید. به عنوان مثال، اصل اولیه 100 دلار با بازدهی 10 درصد در سال، 110 دلار پس از سال اول، 121 دلار پس از سال دوم، 133.10 دلار پس از سال سوم، 146.41 دلار پس از سال چهارم ارزش دارد. البته این یک وضعیت فرضی است و هر سال 10 درصد بازده ثابت را فرض می‌کند که سناریوی محتملی نیست. اثر گلوله‌برفی بهره مرکب باعث می‌شود سرمایه‌گذاری زودهنگام، به‌ویژه در حساب بازنشستگی به دلیل مزایای مالیاتی، بسیار فریبنده‌تر به نظر بیاید، زیرا هرچه زودتر سرمایه‌گذاری را شروع کنید، فرصت بهره مرکب بیشتری می‌توانید داشته باشید. علاوه بر این، هرچه بیشتر به برنامه بازنشستگی خود کمک کنید، بهتر است. سعی کنید هر سال حداکثر مبلغ را واریز کنید تا اصل پول شما پتانسیل ایجاد بیشترین بازده ممکن را داشته باشد.

ریسک بیشتر به معنای پتانسیل برای پاداش بیشتر است و بالعکس.

ریسک و پاداش رابطه معکوس دارند. چیزی به نام سرمایه‌گذاری با بازده مداوم بالا و بدون ریسک وجود ندارد. هر نوع سرمایه‌گذاری دارای سطوح ریسک متفاوتی است. شما می‌توانید از کیفیت‌های مختلف سهام و اوراق قرضه به نفع خود استفاده کنید. اینجاست که مفهوم تنوع‌بخشی مطرح می‌شود.

 

تنوع‌بخشی:

همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید

به جای اینکه پول خود را در یک شرکت یا فقط یک دسته‌بندی دارایی (مانند سهام یا اوراق قرضه) سرمایه‌گذاری کنید، به سرمایه‌گذاری‌های خود تنوع‌ بدهید و با انتخاب ترکیب گسترده‌تری از سرمایه‌گذاری، ریسک را پخش کنید.

 جدول زمانی مختلف نیاز به رویکرد پولی متفاوتی دارد.

فرض کنید برای هدفی سرمایه‌گذاری می‌کنید که برای  آینده‌ای دورتر است، مثلاً 3 سال یا بیشتر. از آنجایی که زمان بیشتری دارید، می‌توانید سهام بیشتری را در سبد سهام خود معرفی کنید. اگر سهام یک سال نزولی داشته باشد، قبل از اینکه به پول نیاز داشته باشید، زمان بیشتری برای جبران ضرر دارید.به‌زودی به پس‌اندازم باید دسترسی داشته باشم، اما نمی‌خواهم آن را نقد نگه دارم. سرمایه‌گذاران مکان‌های مختلفی برای نگهداری وجه نقد دارند که نمی‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند، از جمله حساب‌های پس انداز، وجوه بازار پول، گواهی سپرده(CD) و بعضی از اوراق قرضه کوتاه مدت. در تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا پول نقد خود را سرمایه‌گذاری می‌کنید و اینکه چه زمانی قصد انجام این کار را دارید، باید اهداف، چارچوب زمانی، نگرش و نیازهای خود را در نظر بگیرید.

نتیجه‌گیری:

در این مقاله به اختصار انواع سرمایه گذاری را بررسی کردیم از آنجایی که هر فردی شرایط و ویژگی‌های شخصیتی مختص به خود را دارد، نمی‌توان یک روش سرمایه گذاری خاص را به همه مردم توصیه کرد. به همین دلیل هر شخص باید ابتدا ویژگی‌های خود نظیر افق سرمایه‌گذاری و سطح ریسک‌پذیری را به خوبی بشناسد. سپس به مقایسه بازارهای مختلف پرداخته و بهترین گزینه  را شناسایی و انتخاب کند. شاید بتوان گفت که مهمترین معیار برای بررسی انواع روش های سرمایه گذاری، میزان بازدهی آن‌ها در گذشته است. ممکن است خودتان به تنهایی ندانید کدام روش سرمایه گذاری برای شما مناسب است. انتخاب یک مشاور مالی مجرب می تواند شما را کمک کرده و از چالش‌ها و زیان‌های احتمالی پیش رو نجات بخشد.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

investment

سرمایه‌گذاری چیست؟

مقدمه سرمایه‌گذاری معنای متعددی دارد پس در  زمینه‌های مختلف نیز می‌توان تعاریف گوناگونی برای سرمایه‌گذاری بیان کرد. مثلاً یک دانشجو زمان خود را سرمایه‌گذاری می‌کند

مشاهده مطلب

درخواست تماس