سرمایه گذاری طلا در ایران | 5 عامل تاثیر گذار بر آن

risks governing gold investment in iran min

فهرست مطالب

سرمایه گذاری طلا در ایران

سرمایه گذاری طلا در ایران و یا در جهان، مانند همه سرمایه‌گذاری‌ها هم ریسک دارد و هم سود و این موضوع ریشه در عوامل متعددی دارد که اهداف سرمایه‌گذاری، افق زمانی و در نهایت، استراتژی سرمایه‌گذاری شما را شامل می‌شود.

قرن‌هاست که مردم از طلا برای سرمایه‌گذاری به اشکال مختلف استفاده می‌کنند. اما همان‌طور که سرمایه‌گذاری بر روی طلا دارای مزایای فراوانی است، همواره ریسک‌هایی نیز به دنبال دارد.

می‌توان ریسک‌های سرمایه‌گذاری بر طلا را به دودسته تقسیم کرد. این ریسک‌ها بر روی قیمت طلا تأثیر گذاشته و سبب می‌شوند که نوسان قیمتی ایجاد شده حداقل در کوتاه‌مدت باعث زیان خریدار شود. دسته دوم ریسک‌های سرمایه‌گذاری بر طلا شامل خطرات نگهداری طلای فیزیکی و نحوه خرید آن می‌شود.

چه چیزهایی بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارد:

ابتدا باید عواملی که بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارند را بررسی کرد. به‌ طورکلی پنج عامل عمده بیشترین تأثیر را بر قیمت طلا دارند:

1– بحران‌ها و ریسک‌های جهانی

هنگامی که اعتماد عمومی نسبت به بازار‌های مالی به دلایلی مانند جنگ و تنش‌های سیاسی کاسته شده، قیمت جهانی طلا سیر صعودی پیدا می‌کند. همچنان که پس از شروع تنش بین روسیه و اوکراین ملاحظه شد قیمت طلا ظرف چند روز 4 درصد افزایش یافت. زیرا سرمایه‌گذاران به ثبات جهانی و ژئوپلیتیک منطقه‌ای بی‌اعتماد بودند.

نکته مهم در این‌گونه بحران‌های سیاسی این است که دو طرف درگیر چه سهمی در سیاست و اقتصاد جهان دارا هستند.

سرمایه گذاری طلا در ایران

2– تورم

از طلا همواره به‌ عنوان مانعی برای تورم یاد می‌شود. هنگامی که قیمت‌ها سیر صعودی را پیش می‌گیرند، سرمایه‌گذاران می‌توانند پول‌های خود را بر روی طلا سرمایه‌گذاری کنند. حال اگر این تورم با رشد اقتصادی نیز همراه باشد، باعث کاهش ترس سرمایه‌گذاران از کاهش ارزش پولشان خواهد شد؛ زیرا بازده بالاتر سهام، اوراق قرضه و کالاهای معاملاتی، سرمایه‌ها را به سمت خود جلب کرده و تقاضای جدیدی برای بازار طلا ایجاد نمی‌گردد. این موضوع نشان می‌دهد که تا چه حد ترس سرمایه‌گذاران از تورم می‌تواند قیمت طلا را تحت‌تأثیر قرار دهد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که تورمی سبب رشد قیمت طلا می‌شود که علاوه بر اینکه با رشد اقتصادی معقولی متناسب و مرتبط نیست، میزان و یا دوره آن به‌اندازه‌ای زیاد باشد که سرمایه‌گذاران فعال در سایر بازارهای سهام و اوراق قرضه را نگران کند.

3– نوسانات ارز

آنچه که سبب ارزش یک ارز در مقابل یک ارز دیگر خواهد شد تفاوت میان میزان عرضه و تقاضا است. به این معنا که اگر تقاضای دلار بیشتر از مقدار عرضه آن باشد، ارزش دلار در مقابل ارز‌های دیگر با رشد مواجه خواهد شد و آنچه که باعث افزایش میزان تقاضای یک ارز به‌عنوان‌مثال دلار آمریکا می‌شود، میزان تولید داخلی آن کشور و میزان صادرات کالا و خدمات به کشور‌های دیگر است. به‌این‌ترتیب افراد برای تسویه‌حساب، خرید و دریافت خدمات ارائه شده مجبور به تحصیل دلار خواهند بود و این‌گونه ارزش دلار افزایش می‌یابد.

اما اینکه چه چیزی باعث تأثیر دلار بر قیمت طلا می‌شود به دو ویژگی مهم طلا مربوط می‌شود. اول ویژگی شبه پول بودن و دوم حفظ ارزش پول. با افزایش ارزش دلار سرمایه‌گذاران عموماً طلای خود را فروخته و سرمایه خود را به دلار تبدیل می‌کنند و از سوی دیگر بانک‌های مرکزی نیز اگر به دلیل برخی از محدودیت‌ها نتوانند طلای خود را بفروش رسانند به حفظ دلارهای خود و عدم خرید طلای جدید اصرار خواهند داشت. اغلب در مقالات و تحلیل‌های اقتصادی، رابطه بین ارزش دلار و قیمت طلا را معکوس و رابطه بین ارزش یورو و قیمت طلا را مستقیم می‌دانند. اگرچه روابط مذکور به‌صورت تاریخی مورد تأیید هستند؛ اما همه چیز ممکن است تغییر کند.

4– نرخ‌های بهره

ازآنجایی‌که طلا بر خلاف اوراق قرضه و سپرده‌های بانکی سود ثابتی ندارد. زمانی که نرخ‌های بهره سیر صعودی را طی می‌کنند و ارزش اوراق قرضه و دلار آمریکا افزایش می‌یابد، مردم شروع به فروش طلای خود می‌کنند تا با منابع حاصله، بتوانند در اوراق قرضه سرمایه‌گذاری کرده و بازده بالاتر را از دست ندهند. عکس این قضیه نیز صادق است. با سقوط نرخ‌های بهره، به دلیل هزینه فرصت پایین‌تر سرمایه‌گذاری در طلا، قیمت آن رشد خواهد کرد.

 

5– عرضه و تقاضا

بیش از 50 درصد کل تقاضای جهانی طلا مربوط به صنعت جواهرسازی است.  آنچه که در این موضوع حائز اهمیت است این است که افزایش رشد اقتصادی کشورها سطح درآمد افراد را نیز بالا می‌برد و این خود موجب افزایش تعداد خریداران طلا و جواهر می‌گردد. از طرف دیگر بانک‌های مرکزی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز در دسته متقاضیان طلا قرار می‌گیرند.

مطالعات نشان می‌دهد که افزایش قیمت طلا به‌طورکلی منجر به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری می‌شود، اما همچنین این مسئله می‌تواند کاهش کم‌وبیش مشخصی در تقاضا از سوی بانک‌های مرکزی ایجاد می‌کند.

در سمت عرضه، افزایش قیمت طلا به‌طورکلی به معنای کاهش جزئی در عرضه معدن و همچنین افزایش نسبتاً مشخص در عرضه طلای بازیافتی است.

سخن آخر در مورد سرمایه گذاری طلا در ایران

آنچه عنوان شد شرحی از مواردی بود که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر قیمت طلا و در نتیجه بر میزان بازده و یا ریسک سرمایه‌گذاری شما بر روی طلا تأثیر می‌گذارد. مطالعه و شناخت ریسک‌ها و عوامل مؤثر بر قیمت طلا سبب می‌شود با درنظرگرفتن تمام عوامل مؤثر و ریسک‌های موجود در سرمایه‌گذاری طلا، تصمیم درست‌تری برای سرمایه خود بگیرید.

برای سرمایه گذاری طلا در ایران مشاور اقتصادی ما در مرکز مشاور اقتصادی ایرانیان همواره در تلاش است تا شما را با بهترین سیگنال دهی به سود برساند.

 

تیم این مرکز متشکل از کارشناسان امور مشاوره اقتصادی، مشاوره مالی و مشاوره سرمایه‌گذاری ، علوم سیاسی، ژئوپلیتیک، دیپلمات‌های سابق و کارشناسان منطقه‌ای هستند که در تلاش‌اند با شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها، فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب برای مشتریان خود فراهم آورند.

خدمات ویژه مشاوره اقتصادی ایرانیان

 

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس