مقایسه صندوق سرمایه‌گذاری با طلا،کدام گزینه سرمایه‌گذاری بهتری است؟

bullion gold bars 1741796

فهرست مطالب

زمانی طلا به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌ می‌شد. مردم برای هدیه‌دادن به عزیزان خود یا پس‌انداز ازدواج فرزندشان زیورآلات را نگه‌ می‌داشتند. امروزه قطعاً باگذشت سال‌ها همه چیز تغییر کرده است.

الگوی سرمایه‌گذاری به دلیل ظهور انواع صندوق مانند اوراق‌قرضه دولتی یا طلای دیجیتال تغییر کرده است. در چنین شرایطی، عاقلانه است که یک سرمایه‌گذار به این فکر کند که آیا یک دارایی خاص بهتر از دیگری است؟

صندوق سرمایه‌گذاری ETF چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری (ETF) طلا، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله در بورس هستند که از طلا به‌عنوان دارایی پشتیبانی‌ می‌کنند. این صندوق‌ها باهدف بالابردن دسترسی سریع و آسان به بازار طلا برای سرمایه‌گذاران و کاهش هزینه‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری مستقیم در طلا، ایجاد شده‌اند.

بهترین مزیت صندوق‌های ETF طلا، دسترسی آسان و سریع به بازار طلا و امکان سرمایه‌گذاری در طلا برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و عمومی است. همچنین، خریداری و فروش ETF ‌های طلا، مانند سایر ETF ها، با هزینه کمتری نسبت به خریدوفروش مستقیم طلا همراه است.

انواع طلا بر اساس خلوص:

ETF ‌های طلا را‌ می‌توان به‌صورت الکترونیکی خریدوفروش کرد. درست مانند یک حساب بانکی عمل‌ می‌کند. اگر 1 واحد طلا دارید که معادل 1 گرم طلا است، ‌ می‌توانید آن را بفروشید. و مبلغ به‌حساب بانکی شما واریز‌ می‌شود.

انواع وجوه متقابل:

صندوق‌های بدهی: سرمایه‌گذاران با تحمل ریسک پایین می‌توانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بدهی را انتخاب کنند. و بازدهی بین 7 تا 10 درصد دریافت کنند.

صندوق‌های سرمایه متوسط: این صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط هستند که بازدهی بین 15 تا 20 درصد را ارائه می‌کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ: درست مانند صندوق‌های چند سرمایه‌ای،ریسک متوسطی در محدوده 12 تا 18 درصد ارائه‌ می‌دهند.

سرمایه کوچک: سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازدهی بالا هستند‌ می‌توانند سهام شرکت‌های دارای سرمایه کوچک را خریداری کنند. این سهام بازدهی بین 15 تا 20 درصد را ارائه‌ می‌دهند.

صندوق‌های متوازن: که به‌عنوان صندوق‌های ترکیبی نیز شناخته‌ می‌شود، در هر دو صندوق سرمایه‌گذاری سهام و بدهی سرمایه‌گذاری می‌کند. ریسک و بازده بستگی به نوع صندوق دارد.

دلایل نقل‌مکان مردم به صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در مقایسه با طلا، صندوق سرمایه‌گذاری یک گزینه مطمئن‌تر در نظر گرفته‌ می‌شود و نقدینگی بهتری ارائه‌ می‌دهد. یکی از ایرادات بازخرید واحدها این است که بازدهی آن مشمول مالیات است، درصورتی‌که در طلا سرمایه‌گذاری می‌کنید این‌طور نیست. علاوه بر این، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازده بهتری دارند. ازاین‌رو توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای ترجیح داده‌ می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یک وسیله سرمایه‌گذاری است که توسط یک مدیر سرمایه‌گذاری اداره می‌شود. و سرمایه‌گذاران مختلف می‌توانند بخشی از دارایی خود را در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری کنند.

به‌طورکلی، مردم به دلایل زیر به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک روی آورده‌اند:

تنوع سرمایه‌گذاری: یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده از صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، داشتن یک پرتفوی متنوع از دارایی‌های سرمایه‌ای است. این به معنی این است که سرمایه‌گذاران به‌جای خرید یک سهم یا یک برند خاص، بخشی از سرمایه خود را به‌صورت هم‌زمان در چندین برند و یا بازار سرمایه‌ای مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. این تنوع، احتمال کاهش خطر سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد.

هزینه‌های کمتر: صندوق سرمایه‌گذاری مشترک هزینه‌های متعددی مانند هزینه خریدوفروش، مالیات و هزینه مدیریتی را کاهش می‌دهد. هزینه‌های کمتر به‌صورت مستقیم تأثیر بسزایی بر بازده سرمایه‌گذاری دارند.

مدیریت حرفه‌ای: باتوجه‌به اینکه صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسط یک مدیر سرمایه‌گذاری مدیریت می‌شود، سرمایه‌گذاران نیاز به دانش و تحلیل بسیار کمتری دارند.

برخی از مزایای سرمایه‌گذاری طلا

طلا را‌ می‌توان به هر شکلی خریداری کرد. آنها در اندازه‌های مختلف موجود هستند. خرید آن از هر فروشگاهی آسان است یا‌ می‌توانید از اینترنت نیز استفاده کنید.


سرمایه‌گذاری در طلا، یکی از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیاست. برخی از مزایای سرمایه‌گذاری در طلا عبارت‌اند از:

1- حفظ ارزش: طلا به‌عنوان یکی از پایدارترین دارایی‌های جهان شناخته می‌شود و برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند، مناسب است.
2- تنوع پرتفوی: سرمایه‌گذاری در طلا، به‌عنوان یکی از دارایی‌های پایدار و بی ریسک، می‌تواند به تنوع پرتفوی سرمایه‌گذاری کمک کند.
3- مقاومت در برابر تورم: طلا یک دارایی مقاوم در برابر تورم است. باتوجه‌به اینکه ارزش طلا در طول زمان ثابت است و بیشتر به دلیل نوسانات قیمت افزایش می‌یابد، این امر به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا ارزش پول خود را در مقابل تورم حفظ کنند.
بحران اقتصادی
www.moshaverr.com
4- محافظت در برابر بحران‌های اقتصادی: طلا به‌عنوان یک دارایی پایدار و بی ریسک، می‌تواند به سرمایه‌گذاران در مقابل بحران‌های اقتصادی کمک کند. در شرایطی که ارزش پول و دیگر دارایی‌ها در زمان بحران کاهش می‌یابند، ارزش طلا افزایش می‌یابد.
5- درآمد: سرمایه‌گذاری در طلا به‌عنوان یک روش برای کسب درآمد نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد، به‌عنوان‌مثال با خرید طلا به قیمت پایین و فروش آن به قیمت بالا در آینده، سود حاصل می‌شود.

به‌طورکلی، سرمایه‌گذاری در طلا می‌تواند به‌عنوان یک راه برای حفظ ارزش سرمایه باشد، بنابراین برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال ریسک کمتر هستند، جذاب است.

6- محدودیت عرضه: عرضه طلا در بازار معمولاً محدود است، به‌عنوان‌مثال، فلزات گران‌بها مانند طلا معمولاً در کانی‌های نادر یافت می‌شوند و تولید آن‌ها زمان بر و پر هزینه است؛ بنابراین، این امر باعث می‌شود که ارزش طلا نسبتاً پایدار و در برابر نوسانات بازار مقاوم باشد.

به طور خلاصه، سرمایه‌گذاری در طلا می‌تواند به‌عنوان یکی از روش‌های پایدار و مقاوم در برابر ریسک باشد. و برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال حفظ ارزش سرمایه و تنوع پرتفوی هستند، مناسب است. هرچند که سرمایه‌گذاری در طلا نیز با نوسانات قیمت مواجه است و باید بادقت و باتوجه‌به شرایط بازار انجام شود.

سخن آخر

در جمع‌بندی، می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری در طلا از مزایایی مانند داشتن ارزش پایدار، عدم وابستگی به بورس و بازارهای مالی، مقاومت در برابر نوسانات بازار، جذابیت برای سرمایه‌گذاران مقاومت طلب و محدودیت عرضه برخوردار است. بااین‌حال، باید به این نکته توجه داشت که سرمایه‌گذاری در طلا نیز با ریسک‌هایی همراه است. و نباید به‌صورت کورکورانه انجام شود؛ لذا برای سرمایه‌گذاری در طلا، لازم است تحقیقات و بررسی‌های کافی در زمینه شرایط بازار و تحلیل‌های فنی و اقتصادی انجام شود.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس