چگونه در بورس کالا طلا بخریم؟

Screenshot 245

فهرست مطالب

زمانی که شرایط اقتصادی سخت می‌شود یا درگیری‌های بین‌المللی مانند جنگ روسیه و اوکراین بازارها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. سرمایه‌گذاران اغلب به طلا به‌عنوان پناهگاهی امن روی می‌آورند. با افزایش شدید تورم و افت شدید معاملات بازار سهام، برخی از سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی مطمئنی هستند که سابقه سود ثابت و مطمئنی داشته باشد و آن طلا است. سرمایه‌گذاران به دلایل زیادی طلا را دوست دارند. طلا ویژگی‌هایی دارد که این کالا را به نقطه مقابل اوراق بهادار سنتی مانند سهام و اوراق قرضه تبدیل می‌کند. حتی اگر پیش‌بینی‌ها و نشانه‌ها گواه شرایط بد اقتصادی در آینده باشد، می‌توان مطمئن بود که درهرحال سرمایه‌گذاری در طلا بهترین گزینه است.

روش‌های خرید طلا در بورس

 

خرید گواهی سپرده سکه طلا

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کالا (با پشتوانه طلا)

خرید شمش طلا از بازار فیزیکی

معاملات گواهی سپرده سکه

گواهی سپرده اوراق بهاداری است که طبق آن مالکیت مقدار معینی از کالای سپرده شده مشخص می‌شود. این گواهی که طبق دستورالعمل‌های بورس کالا صادر شده است سندی است که مالکیت فرد خریدار را نشان می‌دهد. افراد طبق این معامله می‌توانند سکه‌های خود را به انبار‌های تعیین شده تحویل و در ازای آن گواهی سپرده دریافت کنند. این گواهی قابل انتقال به غیر نیست و تنها فردی که گواهی به نام او ثبت شده باشد مالک آن است. علاوه بر گرفتن گواهی در ازای سکه خود افراد می‌توانند با داشتن کد بورسی نیز از کارگزاری‌های موردنظر خود اقدام به دریافت گواهی سپرده کنند.

از مزایای خرید گواهی سپرده می‌توان به ازبین‌رفتن ریسک جابه‌جایی و سرقت، قابلیت فروش غیرحضوری و کارمزد بسیار کم معاملات بورس اشاره کرد.

هر برگ از گواهی سپرده معادل یک‌دهم یک سکه تمام است. به همین دلیل برای خرید یک سکه کامل باید ده برگه گواهی سپرده، خریداری کرد.

نحوه خرید گواهی سپرده سکه طلا

پس از ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد رهگیری باید کد بورسی خود را از کارگزاری موردنظر دریافت کنید. برای این کار باید به یکی از شعبات کارگزاری خود به‌صورت آنلاین و یا حضوری مراجعه و بعد از ارائه مدارک لازم کد بورس خود را دریافت نمایید.

پس از دریافت این کد می‌توانید به‌صورت آنلاین توسط سامانه کارگزاری خود اقدام به خریدوفروش گواهی سپرده نمایید.

دارندگان سکه طلا می‌توانند با مراجعه به خزانه بانک موردنظر پس از تحویل سکه‌ها گواهی سپرده سکه را دریافت نمایند. 24 ساعت پس از تحویل سکه قبض انبار به نام فرد متقاضی صادر می‌شود. این قبض به‌عنوان پشتوانه مالکیت فرد بر سکه‌های تحویل داده شده است. پس از دریافت گواهی فرد می‌تواند به‌صورت حضوری با مراجعه به کارگزاری و یا به‌صورت آنلاین گواهی خود را به فروش رساند.

صندوق کالایی با پشتوانه طلا

این صندوق‌ها بر روی گواهی سپرده طلا و یا اوراق بر پایه طلا سرمایه‌گذاری و از بازده قیمت سکه پیروی می‌کنند. واحد‌های  این صندوق‌ها در بورس کالا قابل معامله است. گواهی سپرده سکه طلا به‌عنوان دارایی اصلی این صندوق‌ها محسوب می‌شود. و مابقی مربوط به سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه، اوراق مشتقه و سپرده‌هایی با درآمد ثابت است. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها ریسک کمتری نسبت به سکه طلا دارد.

برای خرید این روش نیاز به مراجعه حضوری به صرافی نیست. و به طبع ریسک سرقت و خرید سکه تقلبی برای خریداران وجود ندارد. همچنین افراد می‌توانند با حداقل مبلغ 500000 تومان با داشتن کد بورسی و کد معاملاتی از کارگذاری موردنظر خود اقدام به خرید صندوق کالای موردنظر خود کنند.

گام اول برای خرید از صندوق کالایی، ثبت‌نام در سامانه سجام است. پس از گرفتن کد رهگیری از سامانه سجام، در یکی از کارگزاری‌های معتبر بورس ثبت‌نام و کد بورسی خود را دریافت نمایید.

مرحله بعد، پس از ورود به پنل معاملاتی، جستجوی نماد صندوق سرمایه‌گذاری منتخب خود در کادر جستجو است. این صندوق‌ها عبارت‌اند از:

1. صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس پارسیان (نماد: طلا)

2. صندوق سرمایه‌گذاری طلای زرافشان امید ایرانیان (نماد: زر)

3. صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلای مفید (نماد: عیار)

4. صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلای کیان (نماد: گوهر)

پس از انتخاب نماد صندوق موردنظر، به صفحه مربوط به خریدوفروش صندوق انتخابی هدایت می‌شوید.

خرید شمش از بازار فیزیکی بورس کالا

خرید شمش از بازار فیزیکی بورس کالا یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس است. این روش از طریق تالار طلا که زیرمجموعه بازار صنعتی است، انجام می‌شود. برای خرید طلا در بورس کالا باید حداقل یک کیلوگرم و حداکثر پنج کیلوگرم شمش خریداری کنید. همه‌ی افراد دارای کد بورس می‌توانند از تالار طلا در بازار فیزیکی بورس کالا شمش خریداری نمایند.

برای خرید شمش طلا باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول بعد از ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام، گرفتن کد بورس کالاست. که باید با مراجعه به کارگزاری معتبر موردنظر خود و پس از ثبت‌نام در آن دریافت نمایید.

در مرحله بعدی در روز معامله با کارگزار خود تماس گرفته و درخواست خرید خود را ثبت می‌نمایید. بعدازاین مرحله باید 10 درصد مبلغ معامله را در حساب وکالتی خود واریز نمایید تا کارگزار بتواند این مبلغ را بلوکه کرده و به تالار ارسال نماید. این واریز باید تا 12 ساعت بعد از تماس انجام گیرد.

باید در نظر داشت که عرضه‌کننده شمش معمولاً قیمتی بالاتر از قیمت بازار برای کالای خود عنوان می‌کند. به همین علت برای فهمیدن قیمت، در روز معامله، قبل از شروع تالار عرضه طلا، از طریق کارگزاران بین دو طرف معامله مذاکره‌ای صورت می‌گیرد. دو طرف معامله بر روی قیمتی که روزانه سایت tgju.org اعلام می‌کند توافق کرده و از آن مبلغ 9 درصد ارزش‌افزوده کسر می‌شود. به‌این‌ترتیب عرضه‌کننده نرخ خود را در تالار کاهش می‌دهد.

بعد از خرید، 10 درصد مبلغ توافق شده به‌حساب کارگزار واریز و کارگزار با اعلامیه‌ای 90 درصد مبلغ باقی‌مانده را به مشتری اعلام می‌کند. مشتری سه روز برای واریز باقی مبلغ زمان دارد. پس از تسویه و ارسال مدارک به عرضه‌کننده که از طریق کارگزاری انجام می‌شود. حواله طلای خریداری شده برای خریدار ارسال می‌گردد.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس