گواهی سکه چیست؟ چگونه گواهی سکه بخریم؟

گواهی سکه مالکیت مقداری از سکه‌هایی مانند طلا را ثابت می‌کند. درست مانند گواهی سهام که ثابت‌کننده مالکیت یک سهم در یک شرکت است. از زمانی که مردم اموال و دارایی خود را به‌صورت فیزیکی در خانه یا گاوصندوقشان نگهداری می‌کردند مدت زیادی گذشته است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های بانکداری، با دارایی‌های الکترونیکی و کارت‌های بانکی مواجه هستیم. وجود آن‌ها و جایگزین‌شدنشان با دارایی‌های فیزیکی زندگی را برای همه ما راحت‌تر کرده است. حمل‌ونقل و احتمال سرقت آن از جمله دردسر‌های دارایی‌های فیزیکی بود که امروزه به حداقل رسیده است.

البته با وجود خریدوفروش سکه‌های طلا به‌صورت فیزیکی همواره این ریسک وجود دارد. اوراقی برای سکه‌های طلا نیز طراحی شده‌اند که نقش آن‌ها درست مانند کارت‌های بانکی در قبال کیف پول است و امنیت بسیار بالاتری دارند.

گواهی سپرده سکه

گواهی سپرده به چه معناست؟

سپرده‌گذاری‌ها اهداف متعددی را برای عموم مردم انجام می‌دهند. آن‌ها خطر نگهداری دارایی‌های فیزیکی برای مالک را از بین می‌برند. به‌عنوان‌مثال، بانک‌ها، سایر مؤسسات مالی به مصرف‌کنندگان مکانی می‌دهند تا پول خود را به حساب‌های سپرده زمانی و تقاضایی واریز کنند. گواهی سپرده، همان اوراق بهاداری هستند که مشخص می‌کنند، دارنده آن‌ها، از یک کالا، مقدار مشخصی را دارا است. ولی آن کالا را به‌صورت فیزیکی در اختیار ندارد و برای معاملات همراه خود نگه‌داری نمی‌کند. همچنین خریدوفروش آن‌ها مانند سکه‌های فیزیکی نیست. یعنی در صورت گم‌شدن یا سرقت آن‌ها هنوز هم مالک سکه‌ها شما هستید. پس با خیالی آسوده می‌توانید آن‌ها را در منزلتان نگهداری کنید.

گواهی سکه چیست؟

همان‌طور که گفتیم گواهی سکه مالکیت مقداری از آن سکه را ثابت می‌کند، برای مثال این گواهی‌ها نشان‌دهنده مالکیت مقدار معینی شمش یا سکه طلا است. صاحب گواهی طلا می‌تواند در هزینه‌های تجارت، تحویل، ذخیره‌سازی و بیمه طلا صرفه‌جویی کند. زمانی که صاحب گواهی، آن‌ها را به انباری که برای سرمایه‌گذاری مشخص شده است منتقل می‌کنند. رسیدی دریافت می‌کند که گواهی سکه نامیده می‌شود.

معامله گواهی سکه از سال 1394 تا امروز، برای مقابله با بازار سیاه، ارتقا امنیت در بازار خریدوفروش طلا و دلایل متعدد دیگری که به سرمایه‌گذاری در این زمینه کمک زیادی می‌کرد، در جریان است.

گواهی سکه نسبت به صندوق امانت چه برتری‌هایی دارد؟

احتمالاً بسیاری از مردم این تصور را داشته باشند که صندوق‌های اجاره‌ای که به صندوق امانات معروف‌اند، امنیت بالایی دارند و دارایی‌ها و اسنادی که دارند، آن جا محفوظ خواهند بود. همان‌طور که می‌دانید هیچ مکانی از احتمال سرقت مستثنی نیست. با تهیه گواهی می‌توانید نسبت به صندوق‌های امانات از چند مزیت برخوردار شوید:

 • سکه‌های شما درصورتی‌که در خزانه بانک نگه داشته شوند هزینه کمتری خواهد داشت.
 • بین قیمت خریدوفروش آن‌ها نسبت به معامله در صرافی‌ها اختلاف کمتری وجود دارد.

صندوق امانات شما نیاز به بیمه دارد. در غیر این صورت، در شرایطی که سرقتی اتفاق بیفتد یا اموال شما گم شوند، بانک مسئولیتی نمی‌پذیرد. همین موضوع به تهیه گواهی سکه نسبت به اجاره‌کردن صندوق امانات برتری می‌دهد.

با داشتن گواهی سکه می‌توانید تسهیلات بانکی دریافت کنید و از آن‌ها به‌عنوان وثیقه استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید با تهیه گواهی و داشتن آن، در بازار بورس کالا مشارکت کنید. درحالی‌که با اجاره صندوق امانات، نیاز دارید هر بار به آن مراجعه کنید.

سکه طلا

ارزش گواهی سکه طلا

اگر یک سکه طلای کامل داشته باشید، 100 عدد برگه گواهی سکه دریافت خواهید کرد. به این معنا که هر برگه گواهی، به‌اندازه 0.01 سکه طلا ارزش دارد، به همین خاطر هنگام سفارش سکه‌ها متوجه می‌شوید که واحد همه آن‌ها 100 است. با یک محاسبه ساده می‌توانید از تعداد برگه گواهی سکه‌ای که در ازای مقدار طلای مشخصی دریافت می‌کنید مطلع شوید.

نحوه خرید گواهی سکه از بازار بورس کالا

در بورس کالا، کالاهای مشخصی مانند زعفران، پنبه و سکه طلا خریدوفروش می‌شوند که هر یک از این معاملات قوانین مخصوص خود را دارند. خریدوفروش گواهی سکه طلا به‌صورت حضوری و آنلاین انجام می‌شود که هر دو گزینه به کد بورسی نباز دارد. این کار با معاملات سهام تفاوتی ندارد. سفارش خود را ثبت می‌کنید و تعداد معاملات خود را که می‌خواهید بخرید یا بفروشید را مشخص می‌کنید.

اعتبارسنجی در سامانه سجام و ثبت‌نام در یکی از کارگزاری‌های معتبر برای دریافت کد سجام ضروری است. سپس می‌توانید با یکی از دو روش زیر برای معاملات گواهی سکه خود اقدام کنید.

 • در روش آنلاین با ورود به سامانه کارگزاری خود می‌توانید معامله گواهی سکه خود را به انجام برسانید.
 • در روش حضوری باید شخصاً به کارگزاری مدنظرتان بروید و جهت معامله گواهی سکه فرمی را پر کنید.

ویژگی‌های سکه‌هایی که قصد دارید از بازار بورس کالا معامله کنید، باید با ویژگی‌های مورد تأیید انبار مطابقت داشته باشد. این ویژگی‌ها شامل عیار، وزن و خلوص آن است که در ادامه کامل‌تر توضیح می‌دهیم.

سکه تمام بهارآزادی باید 22 عیار بوده، وزن هرکدام 8.133 گرم، و با 90 درصد خلوص باشد.

لازم به ذکر است سکه‌هایی که معامله می‌کنید در واقع در خزانه بانک‌ها نگهداری می‌شود و در قالب گواهی سکه در انبار‌های بورس کالا نگهداری می‌شوند، اما باتوجه‌به این که مبدأ و مقصد خریدوفروش شما کدام بانک‌ها باشند گواهی سپرده متفاوتی دریافت خواهید کرد.

انبار‌های سپرده‌گذاری سکه

انبارهای سپرده‌گذاری سکه شامل: انبار بانک آینده، انبار بانک صادرات، انبار بانک رفاه کارگران، انبار بانک ملی، انبار بانک سامان و انبار بانک ملت است. همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، باتوجه‌به این که مبدأ و مقصد معاملات گواهی سکه شما کدام انبار باشد، گواهی متفاوتی دریافت خواهید کرد و همچنین پس از 1 روز کاری بعد از خریدتان می‌توانید سکه‌ها را از بانک دریافت کنید. البته باید بدانید که برای نگهداری از آن‌ها تا زمانی که دریافتشان ‌کنید، به‌ازای هر روز 70 هزار تومان هزینه محاسبه می‌شود.

نتیجه‌گیری

به طور‌کلی می‌توان گفت که گواهی سکه به عنوان مدرکی است که ثابت می‌کند مقدار مشخصی سکه دارید از مزایای بسیاری نسبت به خرید طلای فیزیکی برخوردار است. با تهیه گواهی سکه به‌جای سکه‌های طلای فیزیکی، احتمال سرقت آن‌ها را به حداقل می‌رسانید. علاوه بر این با استفاده از گواهی سکه شما می‌توانید تسهیلات بانکی دریافت کرده و همچنین در سرمایه گذاری بورس کالا شرکت کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاه‌ها ۲

 1. مهناز مهدوی می گوید:

  با عرض ادب و احترام

  مرسی از مطالب بسیااااار مفید و ارزشمند و سپاس از جناب دکتر به آبادی ، من واقعا بهره بردم از راهنماییهای ایشون. با توجه به سرمایه کمی که داشتم

  موفق و‌پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران