گواهی سکه چیست؟ چگونه گواهی سکه بخریم؟

4332

فهرست مطالب

گواهی سکه مالکیت مقداری از سکه‌هایی مانند طلا را ثابت می‌کند. درست مانند گواهی سهام که ثابت‌کننده مالکیت یک سهم در یک شرکت است. از زمانی که مردم اموال و دارایی خود را به‌صورت فیزیکی در خانه یا گاوصندوقشان نگهداری می‌کردند مدت زیادی گذشته است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های بانکداری، با دارایی‌های الکترونیکی و کارت‌های بانکی مواجه هستیم. وجود آن‌ها و جایگزین‌شدنشان با دارایی‌های فیزیکی زندگی را برای همه ما راحت‌تر کرده است. حمل‌ونقل و احتمال سرقت آن از جمله دردسر‌های دارایی‌های فیزیکی بود که امروزه به حداقل رسیده است.

البته با وجود خریدوفروش سکه‌های طلا به‌صورت فیزیکی همواره این ریسک وجود دارد. اوراقی برای سکه‌های طلا نیز طراحی شده‌اند که نقش آن‌ها درست مانند کارت‌های بانکی در قبال کیف پول است و امنیت بسیار بالاتری دارند.

گواهی سپرده سکه

گواهی سپرده به چه معناست؟

سپرده‌گذاری‌ها اهداف متعددی را برای عموم مردم انجام می‌دهند. آن‌ها خطر نگهداری دارایی‌های فیزیکی برای مالک را از بین می‌برند. به‌عنوان‌مثال، بانک‌ها، سایر مؤسسات مالی به مصرف‌کنندگان مکانی می‌دهند تا پول خود را به حساب‌های سپرده زمانی و تقاضایی واریز کنند. گواهی سپرده، همان اوراق بهاداری هستند که مشخص می‌کنند، دارندة آن‌ها، از یک کالا، مقدار مشخصی را دارا است. ولی آن کالا را به‌صورت فیزیکی در اختیار ندارد و برای معاملات همراه خود نگه‌داری نمی‌کند. همچنین خریدوفروش آن‌ها مانند سکه‌های فیزیکی نیست. یعنی در صورت گم‌شدن یا سرقت آن‌ها هنوز هم مالک سکه‌ها شما هستید. پس با خیالی آسوده می‌توانید آن‌ها را در منزلتان نگهداری کنید.

گواهی سکه چیست؟

همان‌طور که گفتیم گواهی سکه مالکیت مقداری از آن سکه را ثابت می‌کند، برای مثال این گواهی‌ها نشان‌دهنده مالکیت مقدار معینی شمش یا سکه طلا است. صاحب گواهی طلا می‌تواند در هزینه‌های تجارت، تحویل، ذخیره‌سازی و بیمه طلا صرفه‌جویی کند. زمانی که صاحب گواهی، آن‌ها را به انباری که برای سرمایه‌گذاری مشخص شده است منتقل می‌کنند. رسیدی دریافت می‌کند که گواهی سکه نامیده می‌شود.

معامله گواهی سکه از سال 1394 تا امروز، برای مقابله با بازار سیاه، ارتقا امنیت در بازار خریدوفروش طلا و دلایل متعدد دیگری که به سرمایه‌گذاری در این زمینه کمک زیادی می‌کرد، در جریان است.

گواهی سکه نسبت به صندوق امانت چه برتری‌هایی دارد؟

احتمالاً بسیاری از مردم این تصور را داشته باشند که صندوق‌های اجاره‌ای که به صندوق امانات معروف‌اند، امنیت بالایی دارند و دارایی‌ها و اسنادی که دارند، آن جا محفوظ خواهند بود. همان‌طور که می‌دانید هیچ مکانی از احتمال سرقت مستثنی نیست. با تهیه گواهی می‌توانید نسبت به صندوق‌های امانات از چند مزیت برخوردار شوید:

  • سکه‌های شما درصورتی‌که در خزانه بانک نگه داشته شوند هزینه کمتری خواهد داشت.
  • بین قیمت خریدوفروش آن‌ها نسبت به معامله در صرافی‌ها اختلاف کمتری وجود دارد.

صندوق امانات شما نیاز به بیمه دارد. در غیر این صورت، در شرایطی که سرقتی اتفاق بیفتد یا اموال شما گم شوند، بانک مسئولیتی نمی‌پذیرد. همین موضوع به تهیه گواهی سکه نسبت به اجاره‌کردن صندوق امانات برتری می‌دهد.

با داشتن گواهی سکه می‌توانید تسهیلات بانکی دریافت کنید و از آن‌ها به‌عنوان وثیقه استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید با تهیه گواهی و داشتن آن، در بازار بورس کالا مشارکت کنید. درحالی‌که با اجاره صندوق امانات، نیاز دارید هر بار به آن مراجعه کنید.

سکه طلا

ارزش گواهی سکه طلا

اگر یک سکه طلای کامل داشته باشید، 100 عدد برگه گواهی سکه دریافت خواهید کرد. به این معنا که هر برگه گواهی، به‌اندازه 0.01 سکه طلا ارزش دارد، به همین خاطر هنگام سفارش سکه‌ها متوجه می‌شوید که واحد همه آن‌ها 100 است. با یک محاسبه ساده می‌توانید از تعداد برگه گواهی سکه‌ای که در ازای مقدار طلای مشخصی دریافت می‌کنید مطلع شوید.

 

روش‌های معامله گواهی سپرده سکه طلا

سوالی که ممکن است ذهن‌تان را درگیر خود کند این است که دقیقا چه طور می‌توان گواهی سپرده سکه طلا را معامله کرد. برای پاسخ به این سوال باید گفت که به این منظور ۲ بستر خرید و فروش آنلاین و حضوری توسط سازمان بورس تعریف شده است که در ادامه با جزییات بیشتری به آن می‌پردازیم.

معامله آنلاین

برای انجام معاملات آنلاین گواهی‌های سکه طلا، باید ابتدا از کارگزاری بیدار اقدام به دریافت کد بورسی کنید. سپس، با ورود به سامانه معاملاتی اقتصاد بیدار، با جستوجوی عبارت گواهی سکه، می‌توانید خرید و فروش گواهی سپرده سکه طلا را آغاز کنید.

معامله حضوری

برای خرید حضوری گواهی سپرده کالایی سکه طلا، باید ابتدا به خزانه بانک مورد نظر مراجعه کنید و سکه طلای خریداری شده‌ی خود را به بانک تحویل دهید و در ازای آن، گواهی سپرده سکه طلا را دریافت کنید.

اگر به هر دلیلی از خرید خود پشیمان شدید، می‌توانید پس از یک روز کاری با مراجعه به شعب کارگزاری اقتصاد بیدار، با به همراه داشتن آن گواهی به‌صورت حضوری و یا با استفاده از بستر معاملات انلاین گواهی سپرده را بفروشید.

 

نحوه خرید گواهی سکه از بازار بورس کالا

در بورس کالا، کالاهای مشخصی مانند زعفران، پنبه و سکه طلا خریدوفروش می‌شوند که هر یک از این معاملات قوانین مخصوص خود را دارند. خریدوفروش گواهی سکه طلا به‌صورت حضوری و آنلاین انجام می‌شود که هر دو گزینه به کد بورسی نباز دارد. این کار با معاملات سهام تفاوتی ندارد. سفارش خود را ثبت می‌کنید و تعداد معاملات خود را که می‌خواهید بخرید یا بفروشید را مشخص می‌کنید.

اعتبارسنجی در سامانه سجام و ثبت‌نام در یکی از کارگزاری‌های معتبر برای دریافت کد سجام ضروری است. سپس می‌توانید با یکی از دو روش زیر برای معاملات گواهی سکه خود اقدام کنید.

  • در روش آنلاین با ورود به سامانه کارگزاری خود می‌توانید معامله گواهی سکه خود را به انجام برسانید.
  • در روش حضوری باید شخصاً به کارگزاری مدنظرتان بروید و جهت معامله گواهی سکه فرمی را پر کنید.

ویژگی‌های سکه‌هایی که قصد دارید از بازار بورس کالا معامله کنید، باید با ویژگی‌های مورد تأیید انبار مطابقت داشته باشد. این ویژگی‌ها شامل عیار، وزن و خلوص آن است که در ادامه کامل‌تر توضیح می‌دهیم.

سکه تمام بهارآزادی باید 22 عیار بوده، وزن هرکدام 8.133 گرم، و با 90 درصد خلوص باشد.

لازم به ذکر است سکه‌هایی که معامله می‌کنید در واقع در خزانه بانک‌ها نگهداری می‌شود و در قالب گواهی سکه در انبار‌های بورس کالا نگهداری می‌شوند، اما باتوجه‌به این که مبدأ و مقصد خریدوفروش شما کدام بانک‌ها باشند گواهی سپرده متفاوتی دریافت خواهید کرد.

انبار‌های سپرده‌گذاری سکه

انبارهای سپرده‌گذاری سکه شامل: انبار بانک آینده، انبار بانک صادرات، انبار بانک رفاه کارگران، انبار بانک ملی، انبار بانک سامان و انبار بانک ملت است. همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، باتوجه‌به این که مبدأ و مقصد معاملات گواهی سکه شما کدام انبار باشد، گواهی متفاوتی دریافت خواهید کرد و همچنین پس از 1 روز کاری بعد از خریدتان می‌توانید سکه‌ها را از بانک دریافت کنید. البته باید بدانید که برای نگهداری از آن‌ها تا زمانی که دریافتشان ‌کنید، به‌ازای هر روز 70 هزار تومان هزینه محاسبه می‌شود.

 

کارمزد خرید گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا

بالاتر ذکر شد که کارمزد کمتر خرید گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا مزیتی بر خرید فیزیکی طلا محسوب می‌شود. اما در این بخش قصد داریم به جزییات دقیق کارمزد و هزینه‌های خرید گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا بپردازیم تا سوالی در این خصوص در ذهن‌تان باقی نماند.

  • هزینه انبارداری برای هر سکه و به ازای هر روز 70 تومان می‌باشد.
  • کارمزد معاملات سکه در بورس کالا نیز برابر با 0.125% ارزش معامله است.
  • مالیاتی به خرید سکه از طریق بورس کالا تعلق نمی‌گیرد.
  • در هنگام تحویل به ازای هر سکه مبلغی نیز جهت کارشناسی سکه دریافت می‌شود.

نتیجه‌گیری

به طور‌کلی می‌توان گفت که گواهی سکه به عنوان مدرکی است که ثابت می‌کند مقدار مشخصی سکه دارید از مزایای بسیاری نسبت به خرید طلای فیزیکی برخوردار است. با تهیه گواهی سکه به‌جای سکه‌های طلای فیزیکی، احتمال سرقت آن‌ها را به حداقل می‌رسانید. علاوه بر این با استفاده از گواهی سکه شما می‌توانید تسهیلات بانکی دریافت کرده و همچنین در سرمایه گذاری بورس کالا شرکت کنید.

Buy gold coins

سوالات متداول
سکه تحویلی به خزانه‌های نگهداری سکه باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

نوع: سکه تمام بهار آزادی 
سال ضرب: ۱۳۸۶
عیار: ۹۰۰ در هزار
وزن:  ۸۱۳۳ گرم 

حداقل تعداد سکه قابل تحویل از انبار بورس کالا، چه تعداد است؟

در حال حاضر، حداقل تعداد سکه قابل دریافت، یک قطعه (معادل ۱۰۰ گواهی سپرده کالایی) است.

هزینه‌های معاملاتی گواهی سکه چقدر است؟

۱- هزینه ارزیابی و کارشناسی هر سکه: ۵۷,۰۰۰ ریال (در زمان تحویل دریافت می‌شود)
۲- هزینه انبارداری هر سکه: روزانه ۲۹۶۰ ریال
۳- کارمزد معاملات: ۰.۰۰۱۲۵ ارزش معامله

نحوه ثبت درخواست انتقال سکه به چه صورت است؟

برای ثبت درخواست انتقال سکه در بازه اعلام شده توسط سپرده گذاری مرکزی، می‌بایست با کارگزاری مربوطه در ارتباط باشید.

 

 

تیم این مرکز متشکل از کارشناسان امور مشاوره اقتصادی، مشاوره مالی و مشاوره سرمایه‌گذاری ، علوم سیاسی، ژئوپلیتیک، دیپلمات‌های سابق و کارشناسان منطقه‌ای هستند که در تلاش‌اند با شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها، فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب برای مشتریان خود فراهم آورند.

خدمات ویژه مشاوره اقتصادی ایرانیان

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس