ویژگی‌های نیکل چیست؟

nickel

فهرست مطالب

نیکل فلزی سخت و سفید نقره‌ای است که استحکام، شکل‌پذیری و مقاومت آن در برابر گرما و خوردگی آن را برای توسعه طیف گسترده‌ای از مواد – از سیم گرفته تا سکه و تجهیزات نظامی – بسیار مفید می‌کند. این فلز فوق‌العاده مفید در جدول تناوبی عناصر، بین عناصر کبالت و مس، شماره 28 است. نیکل یک رسانای نسبتاً خوب الکتریسیته و گرما است و یکی از چهار عنصری (کبالت، آهن، نیکل و گادولینیوم) است که در دمای اتاق فرومغناطیسی هستند (به‌راحتی مغناطیسی می‌شوند). نیکل یک فلز انتقالی است، به این معنی که به‌جای یک پوسته، الکترون‌های ظرفیتی در دولایه دارد که به آن اجازه می‌دهد چندین حالت اکسیداسیون مختلف را تشکیل دهد

نیکل کجای زمین است؟

نیکل پنجمین عنصر فراوان روی زمین است بااین‌حال، به گفته Chemicool، در زیر پوسته زمین 100 برابر بیشتر از پوسته زمین متمرکز است. در واقع اعتقاد بر این است که نیکل دومین عنصر فراوان در هسته داخلی زمین است و آهن با اختلاف زیادی اولین عنصر است.

نیکل معمولاً در دو نوع ذخایر یافت می‌شود: ذخایر لاتریت که نتیجه هوازدگی شدید سنگ‌های سطحی غنی از نیکل و رسوبات سولفید ماگمایی است. نیکل را می‌توان در گره‌ها و پوسته‌های منگنز در کف دریاها نیز یافت، اما به گفته Geology.com، در حال حاضر اینها استخراج نمی‌شوند. منابع معدنی اصلی نیکل لیمونیت، گارنیریت و پنتلاندیت هستند.

در سال 1848، نروژ اولین سایت ذوب نیکل در مقیاس بزرگ شد. در اینجا از نوعی سنگ معدن نیکل به نام پیروتیت استفاده کردند. در سال 1883، ذخایر بزرگ نیکل در حوضه سادبری در کانادا کشف شد، جایی که امروزه حدود 30 درصد از نیکل جهان در آن استخراج می‌شود. اعتقاد بر این است که این ذخایر بزرگ نیکل به دلیل برخورد شهاب سنگی باستانی است. نیکل بیشتری در اوایل دهه 1900 در روسیه و آفریقای جنوبی کشف شد و به نیکل اجازه داد تا جایگاه قدرتمندی در صنعت پیدا کند.

فراتر از آهن

چیزهای کمی از نیکل خالص ساخته شده‌اند. در عوض، نیکل تمایل دارد نقش حمایتی و تثبیت‌کننده را در مواد صنعتی ایفا کند. معمولاً با فلزات دیگر ترکیب می‌شود تا محصولات قوی‌تر، براق‌تر و بادوام‌تر تولید شود. نیکل معمولاً به‌عنوان یک پوشش بیرونی محافظ برای فلزات نرم‌تر استفاده می‌شود.

نیکل به دلیل توانایی مقاومت در برابر دماهای بسیار بالا، فلز انتخابی برای ساخت سوپرآلیاژها است – ترکیبات فلزی که به دلیل استحکام زیاد و همچنین مقاومت در برابر حرارت، خوردگی و اکسیداسیون شناخته شده‌اند. به گفته مؤسسه نیکل، تقریباً 65 درصد نیکل برای تولید فولادهای ضدزنگ و 20 درصد دیگر برای ساخت سایر آلیاژهای فولادی و غیر آهنی از جمله کاربردهای بسیار تخصصی نظامی، هوافضا و صنعتی استفاده می‌شود. حدود 9 درصد در آبکاری استفاده می‌شود و 6 درصد به انواع دیگر کاربردها مانند سکه، باتری و لوازم الکترونیکی اختصاص می‌یابد.

ازآنجایی‌که نیکل ماده‌ای محکم و مقاوم در برابر خوردگی است، فلزی عالی برای سکه سازی است. در ایالات متحده، نیکل، سکه، ربع و نیم دلار هنوز از آلیاژ مس – نیکل ساخته می‌شود. سکه نیکل، حاوی بیشترین نیکل با 25 درصد است، درحالی‌که سایر سکه‌ها 8.33 درصد نیکل هستند.

مغناطیس

نیکل یکی از چهار فلزی است که فرومغناطیسی هستند، به این معنی که آنها جذب آهنربا می‌شوند و خود مغناطیسی هستند. بقیه آهن، کبالت و گادولینیوم هستند. به گزارش Chemicool، آهنرباهای Alnico – ترکیبی از آلومینیوم (Al)، نیکل (Ni) و کبالت (Co) – آهنرباهای دائمی بسیار قوی هستند که مغناطیس خود را حتی زمانی که گرم می‌شوند تا زمانی که قرمز می‌درخشند حفظ می‌کنند.

Mu-metal یک آلیاژ مغناطیسی نرم از تقریباً 80 درصد نیکل و 20 درصد آهن (و مقداری مولیبدن) است. Mu-metal دارای نفوذپذیری بسیار بالایی است که به آن اجازه می‌دهد از تجهیزات الکترونیکی حساس در برابر میدان‌های مغناطیسی ساکن یا فرکانس پایین محافظت کند. اگر Mu-metal را بین آهنربا و فلز قرار دهید، جاذبه معمول در واقع ناپدید می‌شود.

سمی بودن

به گفته مؤسسه نیکل، نیکل یک عنصر ضروری برای زندگی سالم گیاهان است و مقادیر کمی از آن به طور طبیعی در بیشتر سبزیجات، میوه‌ها، آجیل و مقدار کمی بیشتر در شکلات و شراب یافت می‌شود. اما مانند بسیاری از فلزات، نیکل زمانی که مقدار زیادی وارد بدن انسان می‌شود یا هنگامی که مقادیر زیادی نیکل – در خاک، هوا یا منابع غذایی و آب ما جمع می‌شود، خطرات مسمومیت وجود دارد.

افرادی که در مشاغل پالایش نیکل، آبکاری الکتریکی و جوشکاری کار می‌کنند در معرض بیشترین خطر مشکلات سلامتی قرار دارند. کارگرانی که در اثر گردوغبار نیکل تنفس می‌کنند در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه، فیبروز و سایر بیماری‌ها هستند.

 

 

جهت مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری، تشکیل سبد سرمایه‌گذاری پرسود و همچنین آموزش نحوه درست ورود و سرمایه‌گذاری مطمئن در بازارهای مالی با ما از طریق سایت  https://moshaverr.com   و یا شماره‌تلفن: 88721921-021 در تماس باشید.

 

 

تیم این مرکز متشکل از کارشناسان امور مشاوره اقتصادی، مشاوره مالی و مشاوره سرمایه‌گذاری ، علوم سیاسی، ژئوپلیتیک، دیپلمات‌های سابق و کارشناسان منطقه‌ای هستند که در تلاش‌اند با شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها، فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب برای مشتریان خود فراهم آورند.

خدمات ویژه مشاوره اقتصادی ایرانیان

 

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس