صندوق سرمایه‌گذاری طلا چیست؟

Screenshot 273

فهرست مطالب

طلا را اغلب به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری امن می‌شناسند. که ارزش آن می‌تواند در میان پیش‌بینی‌ها و محیط‌های اقتصادی منفی ثابت بماند یا حتی افزایش یابد. درحالی‌که قیمت طلا به‌صورت جداگانه می‌تواند نوسانات چشمگیری داشته باشد، این دارایی همبستگی پایینی با سهام و اوراق‌قرضه دارد. می‌توانید از طریق شرکت‌های معاملات آتی، خرید طلای فیزیکی و همچنین از طریق صندوق‌های قابل‌معامله در بورس یا ETF در طلا سرمایه‌گذاری کنید. ETF  یا (Exchange-Traded Fund)  در واقع نوعی از اوراق بهادار است که خود شامل مجموعه از اوراق مانند سهام می‌شود. صندوق‌های ETF طلا صندوق‌های قابل‌معامله در بورس هستند. که دارایی پایه آن طلا است؛ بنابراین ارزش ETF طلا به قیمت طلا بستگی دارد. این صندوق‌ها در کارگزاری‌های مختلف با نماد‌های مختلف شناخته می‌شوند که به‌راحتی می‌توان آن را مانند یک سهام خریدوفروش کرد. صندوق سرمایه‌گذاری طلا یک راه آسان برای حفظ سبد در برابر نوسانات است.

یکی از راه‌های محبوب برای داشتن طلا خرید طلای فیزیکی به شکل شمش، سکه یا جواهرات است. نقطه‌ضعف این کار این است که شما باید با امنیت، حمل‌ونقل و بیمه را در نظر بگیرید. اما اگر قصد شما از خرید طلا سرمایه‌گذاری است،  تنها کاری که باید انجام دهید این است که سهام بخرید. زیرا که پشتوانه آن طلای فیزیکی ذخیره شده در خزانه‌هایی است که تأمین امنیت و بیمه آن‌ها به عهده شخص دیگری است.

هدف صندوق های سرمایه‌گذاری

هدف صندوق ایجاد بازدهی منطبق با تغییرات قیمت طلا است. از پرتفوی صندوق، حداقل 80 درصد به طور مستمر در طلا و ابزارهای بازار سرمایه مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می‌شود. از سوی دیگر، 20 درصد باقیمانده از پرتفوی ممکن است در بازپرداخت معکوس، سپرده‌ها، بازار پول و وجه نقد سرمایه‌گذاری شود. این صندوق برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال روشی جایگزین برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز خود در محصولات مبتنی بر طلا هستند، مناسب است. قیمت صندوق متأثر از قیمت طلا است.

سرمایه‌گذاری در صندوق طلا انتخاب بهینه برای اکثر سرمایه‌گذاران بلندمدت است. نگهداری طلا یا هر دارایی برای مدت طولانی‌تر می‌تواند فراز و نشیب‌های ناشی از معاملات روزانه را هموار کند.

صندوق سرمایه‌گذاری طلا

صندوق طلا چیست؟

صندوق طلا همان‌طور که از نامش پیداست در اشکال مختلف طلا سرمایه‌گذاری می‌کند که می‌تواند به‌صورت طلای فیزیکی یا سهام شرکت‌های معدن طلا باشد. صندوق‌های طلایی که در طلای فیزیکی سرمایه‌گذاری می‌کنند، به سرمایه‌گذاران امکان خرید طلای خالص با هزینه کم را می‌دهند. امکان سرقت وجود ندارد و شما می‌توانید این واحدها را با قیمت‌های مرتبط با بازار در هرزمان بفروشید.

توضیحات: انواع مختلفی از صندوق‌های طلا در ایران وجود دارد که در کارگزاری‌های مختلف با نماد متفاوتی خریدوفروش می‌شوند:

صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس کارگزاری پارسیان (نماد: طلا)

این صندوق از انواع صندوق‌های مورد معامله کالایی است. و موضوع اصلی فعالیت آن در حال حاضر، اوراق مشارکت، سپرده بانکی و گواهی سپرده کالایی است.

صندوق سرمایه‌گذاری طلای زرافشان کارگزاری امید ایرانیان (نماد: زر)

این صندوق، از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله (کالایی) بوده و موضوع اصلی فعالیت آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا شامل گواهی سپرده کالایی، قراردادهای آتی کالا و قراردادهای اختیار معامله مبتنی بر کالا و همچنین سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، اوراق بهادار و سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها است.

صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلای کارگزاری مفید (نماد: عیار)

صندوق سرمایه‌گذاری طلای مفید که با نماد عیار خریدوفروش می‌شود. در حال حاضر علاوه بر طلای 18 عیار قسمتی از دارایی خود را بر روی سکه نیز سرمایه‌گذاری کرده است. و از دیگر موضوعات سرمایه‌گذاری این صندوق می‌توان به اوراق مشارکت و سپرده بانکی اشاره کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلای کارگزاری کیان (نماد: گوهر)

این صندوق نیز مانند صندوق عیار مفید علاوه بر طلای 18 عیار قسمتی از دارایی خود را در سکه طلا سرمایه‌گذاری کرده است. و علاوه بر این از موضوعات دیگر مورد معامله این صندوق می‌توان اوراق مشارکت، سپرده بانکی و گواهی سپرده کالایی را نام برد.

طلای خام

صندوق‌های استخراج طلا

این صندوق‌ها در شرکت‌های استخراج طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند و بازده این صندوق‌ها به عملکرد این شرکت‌ها بستگی دارد. تقاضای سرمایه‌گذاری برای طلا ناشی از عدم ثبات اقتصادی است. زیرا زمانی که بازارهای سهام در حال سقوط هستند، طلا به‌عنوان بهشت امنی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. دوگانگی بین عرضه و تقاضا نیز بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارد.

مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

کاهش ریسک

تا قبل از تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا و امکان خرید گواهی طلا اکثر مردم برای سرمایه‌گذاری در طلا، به‌صورت جواهر یا سکه طلا می‌خریدند. اما اکنون بعد از تأسیس این صندوق‌های سرمایه‌گذاری این کار قابل‌توجیه نیست. و همیشه ریسک‌های زیادی برای امنیت و جابه‌جایی در این نوع سرمایه‌گذاری وجود دارد. خوشبختانه با تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا، علاوه بر اینکه ریسک نگهداری، جابه‌جایی و سرقت از بین رفت. این امکان به سرمایه‌گذار داده شد تا با مبالغ کمتر نیز سرمایه‌گذاری کند. علاوه بر تمام اینها سرمایه‌گذار می‌تواند با هرزمان که به پول نقد نیاز داشت با فروش سهام خود دارایی خود را دریافت کند. این صندوق‌ها امکان نقدکردن بخش‌های کوچکی از دارایی را به شما می‌دهند که این امکان در خریدوفروش سکه نیست.

همچنین یکی دیگر از ریسک‌هایی که فرد در هنگام خرید طلا و سکه با آن روبه‌روست، ریسک تقلبی بودن آنهاست که با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا این ریسک به صفر می‌رسد.

میزان بازدهی و سود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا

ازآنجاکه عمده سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها مبتنی بر طلاست و ارزش طلا نیز وابسته به قیمت جهانی انس طلا و نرخ ارز است. افزایش یا کاهش این دو تأثیر مستقیمی بر بازدهی سود صندوق‌های طلا دارد.

باید در سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به این نکته توجه کرد که دامنه نوسان در این نوع سرمایه‌گذاری 10 درصد است. یعنی اگر محدوده تغییر قیمت سکه در بازار بیش از ده درصد باشد، امکان اعمال این تغییر در صندوق‌های مبتنی بر طلا در همان روز کاری وجود ندارد. این مسئله موجب می‌شود که در پرش‌های ناگهانی قیمت سکه، بین طلای فیزیکی و صندوق‌های طلا اختلاف قیمت ایجاد شود. که در بلندمدت جبران شده و قیمت هر دو تطبیق می‌یابد.

سخن آخر

باید مهم‌ترین بخش از سبد سرمایه‌گذاری طلا باشد. زیرا قیمت آن در واکنش به رویدادهایی که باعث کاهش ارزش سرمایه‌گذاری‌هایی مانند سهام و اوراق‌قرضه می‌شود، افزایش می‌یابد. هرچند قیمت طلا در کوتاه‌مدت می‌تواند دارای نوسان باشد، اما همیشه ارزش خود را در بلندمدت حفظ کرده است. سال‌ها، طلا به‌عنوان محافظی در برابر تورم و فرسایش ارزهای اصلی عمل کرده است و بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که سرمایه‌گذاری قابل‌تأملی است.

 

 

تیم این مرکز متشکل از کارشناسان امور مشاوره اقتصادی، مشاوره مالی و مشاوره سرمایه‌گذاری ، علوم سیاسی، ژئوپلیتیک، دیپلمات‌های سابق و کارشناسان منطقه‌ای هستند که در تلاش‌اند با شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها، فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب برای مشتریان خود فراهم آورند.

خدمات ویژه مشاوره اقتصادی ایرانیان

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس