منتورینگ اقتصادی چیست؟ چرا باید به منتور اقتصادی مراجعه کرد؟

اگر برای اهداف اقتصادی خود به راهنمای تمام‌وقت نیاز دارید شما میتوانید با انتخاب منتورینگ اقتصادی به اهداف خود جامه عمل بپوشانید.
Mentoring Program 1024x597 1

فهرست مطالب

قبل از اینکه در مورد برنامه‌های منتورینگ بحث کنیم، مهم است که بدانیم منتورینگ چیست؟ بهترین راه برای توصیف منتورینگ، ایجاد رابطه بین دو نفر برای اشتراک دانش است. در چنین رابطه‌ای یکی از دو نفر دارای دانش و تجربه بیشتری در یک زمینه است. و  آن را در اختیار فرد دیگر می‌گذارد.

اگر یک برنامه منتورینگ اقتصادی برای شرکت خود دارید، راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برنامه فعلی خود را بدون اینکه بار اضافی به تیم منابع انسانی خود وارد کنید، بهبود بخشید.

یک منتور اقتصادی عموماً خدماتی مربوط به برنامه‌ریزی اقتصادی را ارائه می‌دهد. اگرچه مشاوران اقتصادی نیز اغلب به‌عنوان یک برنامه‌ریز اقتصادی عمل می‌کنند، اما داشتن یک منتور مجرب که بتواند تمام ساعات شبانه‌روز در کنار شما باشد می‌تواند برای شما بسیار کمک‌کننده باشد.

منتور اقتصادی
www.moshaverr.com

منتور کیست؟

منتور فردی است با دانش یا تجربه خاص در یک حوزه تخصصی خاص که مایل و قادر است آن دانش یا تجربه را با دیگری به اشتراک بگذارد.

به‌خاطر داشته باشید که فقط به این دلیل که کسی متخصص است، به این معنی نیست که او یک مربی خوب خواهد بود. تمایل یک مربی برای به اشتراک گذاشتن دانش خود و نشان‌دادن مهارت‌ها برای تبدیل‌شدن به یک مربی مؤثر، کلیدی است.

برنامه‌ریزی اقتصادی (منتورینگ اقتصادی)

در فرایند برنامه‌ریزی اقتصادی باید به کسب‌وکار خود نگاهی جامع بیندازید. و یک برنامه اقتصادی خاص برای رسیدن به اهداف اقتصادی خودتنظیم کنید. در نتیجه در فرایند این برنامه‌ریزی اغلب حوزه‌هایی اقتصادی مختلفی مانند، سرمایه‌گذاری، اقتصادیات، دارایی، بیمه و … دخیل هستند.

برنامه منتورینگ یک راه‌حل مقرون‌به‌صرفه برای کمک به افراد در دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی است. جلسات منتورینگ معمولاً شامل دو شرکت‌کننده می‌شوند. و به‌منظور راهنمایی و برنامه‌ریزی برای توسعه بلندمدت در مسیر اقتصادی افراد طراحی شده‌اند. افراد برای تحقق یک هدف و انتخاب منتور خود بر اساس مطابقت مشخصات و مهارت‌های وی، پیشرفت اقتصادی خود را برنامه‌ریزی و تسریع می‌کنند.

تعیین اهداف اقتصادی قبل از منتورینگ

قبل از اینکه از خدمات منتورینگ اقتصادی استفاده کنید باید اهداف اقتصادی خود را مشخص نمایید. اهداف در واقع راهنمای برنامة اقتصادی شما خواهند بود. اهداف شما باید روشن، دارای یک بازه زمانی مشخص و برآورندة نیازهایتان باشد. شما باید اهداف اقتصادی خود را بعد از اینکه به‌روشنی مشخص شد برای منتور اقتصادی خود شرح دهید تا آنها به شما در اندازه‌گیری پیشرفت و نمایش مسیر هموار برای رسیدنتان به هدف کمک کنند.

تعیین اهداف قبل از انتخاب منتور
www.moshaverr.com

آیا برنامه منتورینگ شما اهداف اصلی شما را برآورده می‌کند؟

وقتی برنامه راهنمایی خدمات اقتصادی خود را مرور می‌کنید، ارزش دارد که برای شروع اهداف اصلی خود را مشخص کنید. چرا یک برنامه راهنمایی راه‌اندازی کردید و امیدوار بودید که چه دستاوردی برای شرکت داشته باشد؟ هنگامی که اهداف اصلی را شناسایی کردید، می‌توانید مشخص کنید که چقدر برای دستیابی به آنها نزدیک هستید. و به یاد داشته باشید، تغییر زمان می‌برد، بنابراین اگر بعد از شش ماه از شروع برنامه منتورینگ شما، برنامه کامل نیست یا همچنان بخشی از فرهنگ شرکت نشده است، اشکالی ندارد. آنچه بیش از همه مهم است این است که بدانید چه چیزی می‌تواند بهبود یابد و اقداماتی را برای انجام آن انجام دهید.

اطلاعات شخصی و اقتصادی خود را جمع‌آوری کنید

برای اینکه فرایند برنامه‌ریزی اقتصادی شما با موفقیت انجام شود باید اطلاعات کاملی را در اختیار منتور خود قرار دهید. در واقع این وضوح و کیفیت اطلاعات شماست که در کیفیت فرایند برنامه‌ریزی تأثیر مستقیم دارد.

منتور شما اطلاعات مرتبط با برمه ریزی اقتصادی شما را جمع‌آوری می‌کند. و این اطلاعات شامل: درآمد و هزینه‌ها، دارائی‌ها و بدهی‌ها و همچنین میزان ریسک‌پذیری شماست.

تجزیه تحلیل اطلاعات اقتصادی
www.moshaverr.com

تجزیه‌وتحلیل اطلاعات اقتصادی شما

اطلاعاتی که شما در اختیار منتور خود گذاشتید در این مرحله توسط منتور اقتصادی شما بررسی و سپس از آن برای تهیه گزارشی از وضعیت اقتصادی فعلی شما استفاده می‌شود. در این گزارش برای درک بهتر شما از شرایط اقتصادی و مشخص‌کردن نقاط ضعف یا قوت از نسبت‌های اقتصادی نسبت بدهی، نسبت نقدینگی و نسبت خدمات بدهی استفاده می‌شود.

همچنین نگرش و ظرفیت شما برای ریسک با استفاده از یک پرسش‌نامه که برای تحمل ریسک طراحی شده است ارزیابی می‌شود.

تدوین و ارائه برنامه اقتصادی

بر اساس اطلاعات دریافتی در مرحلة قبل برنامه اقتصادی تنظیم، تکمیل و در سه مرحله تدوین می‌شود. برنامه اقتصادی آماده شده شامل: صورت دارایی خالص، محاسبه اقتصادیات تلفیقی سالیانه، گزارش جریان نقدی سالانه می‌شود. این برنامه پس از تنظیم و ارائه به مشتری، باید به طور شفاف توضیح داده شود.

هنگامی که تجزیه‌وتحلیل و توسعه طرح به پایان رسید، منتور اقدامات توصیه شده را تشریح می‌کند. اقدامات توصیه شده می‌تواند شامل اجرای یک استراتژی سرمایه‌گذاری یا تعدیل درآمد و هزینه و … باشد. همچنین منتور روزند انجام کار و نحوه اجرای برنامه اقتصادی شما را به شما ارائه می‌دهد. و روند انجام کارتان را شما و سایر مشاوران و مدیران شرکت مانند حسابداران یا مدیران سرمایه‌گذاری هماهنگ می‌کند.

فرایند منتورینگ را در نظر بگیرید.

یک برنامه مشاوره خدمات اقتصادی موفق مزایای زیادی دارد، اما هرزمان که برنامه جدیدی را به شرکت خود معرفی کردید، باید آن را مرور کنید. در حالت ایده‌آل، شما باید هر مرحله از برنامه‌ریزی خود را در زمان‌های مشخص بررسی کنید. بهتر است اگر مشکلاتی مربوط به فرایند یا تطبیق وجود دارد، زودتر متوجه شوید.

 به یاد داشته باشید، باید فرایندها و فناوری کارآمدی را برای مدیریت برنامه تنظیم کنید و به منتور خود اجازه دهید تا راحت‌تر تصمیم بگیرد.

بازخورد برنامه منتورینگ را به دست آورید.

شما نباید یک برنامه را بارهاوبارها بدون دریافت بازخورد اجرا کنید. همین امر در مورد برنامه منتورینگ خدمات اقتصادی شما نیز صدق می‌کند. وقتی بازخورد می‌خواهید، جنبه‌های مثبت برنامه و همچنین بهبودهایی را که می‌توان انجام داد، در نظر بگیرید. شما باید درک کنید که چه چیزی خوب کار می‌کند و چه زمینه‌هایی نیاز به بررسی دارند.

بااین‌حال، اگر منابع انسانی مسئول جمع‌آوری تمام بازخوردها باشد، به‌ویژه در یک برنامه بزرگ منتورینگ اقتصادی، این کار می‌تواند یک فرایند زمان بر باشد.

سخن آخر

اگر شما برای اهداف اقتصادی خود به یک راهنمای تمام‌وقت نیاز دارید که برنامه‌ریزی دقیق را برای رسیدن هدفتان ارائه دهد، باید به یک منتور اقتصادی مراجعه کنید. یک منتور اقتصادی به شما کمک می‌کند تا برنامه فعلی خود را بدون اینکه بار اضافی به تیم منابع انسانی خود وارد کنید، بهبود بخشید.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس