صندوق سرمایه‌گذاری زعفران چیست؟

6 384

فهرست مطالب

یک صندوق سرمایه‌گذاری اغلب به‌عنوان سبدی از سهام (سایر محصولات مالی) توصیف می‌شود که سرمایه‌های خرد را جذب کرده و با آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. وقتی در یک صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنید، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری، پول شما را برایتان سرمایه‌گذاری می‌کند. آنها بازار سهام را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند و بر اساس نتیجه تحقیقات خود برای صندوق خرید یا فروش انجام می‌دهند. همچنین این کار تفاوت بین ETF و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد. صندوق‌ها می‌توانند در یک موضوع سرمایه‌گذاری کنند، مانند بازارهای نوظهور، یا به‌عنوان‌مثال، صندوق می‌تواند بر یک منطقه جغرافیایی خاص تمرکز کند. ترکیبی از دسته‌های مختلف سرمایه‌گذاری نیز امکان‌پذیر است.صندوق سرمایه‌گذاری زعفران از همین نوع سرمایه‌گذاری ها هست.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای سهام، اوراق‌قرضه یا سایر محصولات مالی چند شرکت در پرتفوی خود هستند. بنابراین، اگر در چنین صندوقی شرکت کنید، به طور خودکار در چندین شرکت به طور هم‌زمان سرمایه‌گذاری می‌کنید. مزیت این صندوق‌ها مربوط به تنوع آن‌ها است. زمانی که یک سهم بازدهی ناامیدکننده‌ای دارد، این امر تأثیر محدودی بر بازده به‌دست‌آمده توسط صندوق کامل دارد. از سوی دیگر، نقاط پرت مثبت نیز می‌توانند تأثیر محدودی بر نتیجه کلی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم به بررسی صندوق زعفران که یکی از انواع صندوق کالاست بپردازیم.

صندوق سرمایه‌گذاری زعفران

معرفی صندوق زعفران

به هر چیزی که در ازای سایر محصولاتی که ممکن است ارزش مشابهی برای مبادله داشته باشند معامله می‌شود، کالا می‌گویند. در سرتاسر جهان، کالاهای مختلفی به‌صورت روزانه معامله می‌شوند که باتوجه‌به ارزش تجاری و تقاضای مصرف‌کنندگان قیمت متفاوتی دارند. فرآورده‌های نفتی، طلا، فلزات و سنگ‌های گران‌بها، قهوه و غلات غذایی نمونه‌هایی از کالا هستند. کالاهایی که در بازارهای داخلی و بین‌المللی معامله می‌شوند، فرصتی را برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند. کالاهای مورد معامله تابع تقاضا و قیمت بازار هستند که بر تجارت آنها تأثیر دارد. بسته به روشی که برای استخراج مواد اولیه استفاده شده است، کالاها عمدتاً به دودسته زیر تقسیم می‌شوند.

  • کالاهای کشاورزی: کالاهای کشاورزی که معمولاً مورد معامله قرار می‌گیرند عبارت‌اند از ذرت، لوبیا، برنج، گندم، زعفران، پسته و …
  • کالای غیرکشاورزی: کالایی است که از زمین استخراج شده یا به طور طبیعی وجود دارد. کالاهای غیرکشاورزی که معمولاً معامله می‌شوند عبارت‌اند از فلزات، طلا، نفت خام، گاز طبیعی، خودرو و …

صندوق زعفران یکی از انواع صندوق‌های کالایی مبتنی بر کشاورزی است. که عمده دارایی‌های آن در گواهی سپرده کالایی و اوراق مشتق محصولات کشاورزی مثل زعفران سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری گروه زعفران سحرخیز از تاریخ دی‌ماه 1399 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) فعالیت خود را آغاز کرد. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. صندوق عمده دارایی خود را در اوراق بهادار مبتنی بر کالا با دارایی پایه محصولات کشاورزی شامل گواهی سپرده کالایی، قراردادهای آتی کالا و قراردادهای اختیار معامله مبتنی بر کالا که در یکی از بورس‌ها پذیرفته شده باشد، سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق زعفران از نوع صندوق‌ مبتنی بر کالا با دارایی پایه محصولات کشاورزی و با ساختار قابل‌معامله است .

سرمایه‌گذاری در صندوق زعفران

سرمایه‌گذاری در صندوق کالا در چرخه اقتصادی کشور تأثیر مثبتی دارد. این نوع سرمایه‌‌گذاری در عین اینکه که بازدهی خوبی دارد، باعث حمایت از تولیدکنندگان کالا و محصولات می‌شود. محصولات کشاورزی منابع اولیه مصرف برای تغذیه هستند. و برای تغذیه جمعیت جهانی که به طور مداوم در حال افزایش است ضروری‌اند. به‌عبارت‌دیگر، کالاهای کشاورزی چیزی هستند که ما همیشه به آن نیاز خواهیم داشت. یکی از این محصولات که ارزش قابل‌توجهی دارد زعفران است. زعفران یک ادویه گران‌قیمت، باارزش و صادراتی است.

جعبه زعفران

مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق زعفران

اولین مرحله برای سرمایه‌گذاری در صندوق زعفران، ثبت‌نام در سامانه سجام است. بعد از ثبت اطلاعات خود و ثبت‌نام در سامانه سجام باید به کارگزاری موردنظر خود مراجعه و بعد از ارائه مدارک کد معاملاتی خود را دریافت کنید.

قبل از اینکه مشتری برای ثبت در خواست خود اقدام نماید باید وجه متناظر با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری درخواستی خود را به همراه کارمزد آنها به‌حساب بانکی اعلام شده توسط شرکت کارگزاری واریز نماید و مدارک واریز وجه را ضمیمة فرم درخواست خرید واحد سرمایه‌گذاری کند.

بعد از اتمام مراحل اولیه و شناسایی مشتری، مشتری می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در صندوق اقدام کند. براي این امر باید مشتري یا نماینده قانونی وي با مراجعه حضوري به دفاتر پذیرش کارگزاري، فرم و درخواست خرید مربوطه را تکمیل و به نمایندۀ مسئول پذیره‌نویسی مستقر در دفتر پذیرش کارگزاري تسلیم کند. بعد از احراز هویت و تطبیق اطلاعات مشتری، مسئول پذیره‌نویسی موظف به ثبت درخواست مشتری است.

در صورت تأیید درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری، مدیر باید ظرف مدت مشخص، واحدهاي سرمایه‌گذاری مربوطه را صادر کرده و نزد شرکت سپرده‌گذاری مرکزي، سپرده کند.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزي در کمترین زمان ممکن پس از دریافت تأییدیه درخواست صدور واحدهاي سرمایه‌گذاری از مدیر صندوق، تعداد واحدهاي سرمایه‌گذاری تأیید شده را براي مشتری در نرم‌افزار معاملات، قابل‌معامله می‌کند.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کالا مستلزم شناخت محصولات و کالایی است که صندوق در آن سرمایه‌گذاری می‌شود. ازآنجایی‌که بورس کالا می‌تواند به‌شدت تحت‌تأثیر شرایط بازار باشد، سرمایه‌گذاران باید خود را با روندهای عملکردی بازارهای کالا آشنا کنند تا در شرایط موردنیاز تصمیم بهتری بگیرند. صندوق‌های کالا به‌شدت در معرض نوسانات بازار هستند و ازاین‌رو بازده ثابت یا تضمین شده را تضمین نمی‌کنند. سرمایه‌گذاری در زعفران نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین علت برای یک سرمایه‌گذاری موفق باید شرایط بازار کشور و همچنین وضعیت صادرات را به‌دقت بررسی کرد. همچنین سرمایه‌گذاران باید مراقب ریسک‌های مرتبط باشند و عملکرد صندوق‌های مشترک کالایی را به طور جامع درک کنند. سرمایه‌گذاران جدید برای تجربه سرمایه‌گذاری بهتر باید از یک متخصص کمک بگیرند، صندوق‌های کالایی باید توسط کسانی انتخاب شوند که هدف سرمایه‌گذاری خود را مطابق باهدف صندوق دارند.

 

 

 

تیم این مرکز متشکل از کارشناسان امور مشاوره اقتصادی، مشاوره مالی و مشاوره سرمایه‌گذاری ، علوم سیاسی، ژئوپلیتیک، دیپلمات‌های سابق و کارشناسان منطقه‌ای هستند که در تلاش‌اند با شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها، فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب برای مشتریان خود فراهم آورند.

خدمات ویژه مشاوره اقتصادی ایرانیان

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس