مزایا و معایب ‌سرمایه‌گذاری در طلا

advantages and disadvantages of investing in gold min

فهرست مطالب

ارزش هر چیز معمولاً به‌دشواری به‌دست‌آوردن آن بستگی دارد. ازآنجایی‌که از نظر تاریخی استخراج طلا از زمین سخت بود، برای قرن‌ها به‌عنوان فلزی باارزش بالا در نظر گرفته‌ می‌شد. در زمان‌های قدیم، چکش‌خواری و درخشندگی طلا سبب شد که جواهرسازان به دنبال آن باشند. و حتی برای ساخت سکه از آن استفاده کنند.

یکی از مزایای ‌سرمایه‌گذاری در طلا این است که به‌عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته‌ می‌شود. طلا همیشه ارزش خود را داشته است و یکی از پایدارترین ‌سرمایه‌گذاری‌هایی است که‌ می‌توانید انجام دهید.

طلا همچنین توسط مردم سراسر جهان پذیرفته شده است. و به‌نوعی یک ارز جهانی جایگزین ارزهای محلی است که ممکن است در بلندمدت ارزش آن کاهش یابد. مانند هر چیز دیگری در زندگی، ‌سرمایه‌گذاری در طلا نیز دارای مزایا و معایبی است.

طلا می‌تواند از ثروت شما در شرایط بحران مالی محافظت کند

طلا همچنین در مواقع آشفتگی مالی عالی است. زیرا همبستگی آن با قیمت سهام و سایر ابزارهای مالی بسیار کم است. در نتیجه، درحالی‌که بازارهای سهام ممکن است سقوط کنند. طلا حتی ممکن است ارزش آن افزایش یابد. زیرا مردم سهام خود را باعجله می‌فروشند و‌ می‌خواهند به‌جای آن روی یک کالای مطمئن ‌سرمایه‌گذاری کنند.

در واقع، قیمت طلا در بسیاری از رکودها و شرایط بحران مالی درگذشته افزایش‌یافته است. و این موضوع احتمالاً در آینده نیز ادامه خواهد داشت، زیرا مردم همیشه در تنش‌های مالی به دنبال سرمایه‌گذاری نسبتاً مطمئن هستند.

استفاده از طلا در وسایل الکترونیکی

طلا در بسیاری از فرایندهای صنعتی استفاده می‌شود

یکی دیگر از مزایای ‌سرمایه‌گذاری در طلا این است که طلا نه‌تنها زیبا به نظر‌ می‌رسد. بلکه در بسیاری از فرایندهای صنعتی نیز استفاده‌ می‌شود.

در واقع، بدون طلا، ما نمی‌توانیم رایانه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی را در مقیاس بزرگ تولید کنیم و بنابراین طلا به‌عنوان یک منبع برای اقتصاد جهانی بسیار مهم است. بنابراین، طلا جدا از اینکه صرفاً ذخیره‌سازی ارزش در زمان بحران است، دارای مزایای عملی و ویژگی‌های مفید بسیاری است. و بنابراین در فرایندهای تولید در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه، ‌ می‌توانید مطمئن باشید که طلا نیز نقش مهمی در آینده ایفا خواهد کرد. و احتمالاً اهمیت خود را به‌هیچ‌وجه از دست نخواهد داد.

طلا قابل‌ردیابی نیست

دلیل دیگر خرید طلا این است که طلا به‌راحتی قابل‌ردیابی نیست. منظور این است که شما‌ می‌توانید مقادیر معقول طلا را بدون نیاز به اظهار آن در جایی بخرید. و این به شما این فرصت را‌ می‌دهد که بخشی از ثروت خود را از افرادی که نباید در مورد آن بدانند پنهان کنید.

به‌عنوان‌مثال، اگر ملکی خریداری‌ می‌کنید، راه‌هایی وجود دارد که مردم‌ می‌توانند صاحب یک ملک را پیدا کنند. اما با طلا شما دارایی خواهید داشت که کسی از آن خبر ندارد. و اگر بخواهید با ‌سرمایه‌گذاری در طلا، ‌ می‌توانید ثروت خود را مخفی نگه دارید.

‌سرمایه‌گذاری در طلا برای تنوع پرتفوی شما خوب است

مزیت دیگر خرید طلا این است که‌ می‌توانید سبد خود را نیز متنوع کنید. درحالی‌که سایر طبقات دارایی مانند املاک و سهام ممکن است همبستگی خاصی داشته باشند، طلا نسبتاً نامرتبط است. و اغلب حتی با اکثر طبقات دارایی دیگر همبستگی منفی دارد؛ بنابراین، در مواقع بحران مالی، سهام ممکن است کاهش یابد، اما ممکن است طلا حتی افزایش یابد و ارزش کلی سبد شما تغییر چندانی نداشته باشد.

درک ‌سرمایه‌گذاری طلا آسان است

اگر در سهام یا املاک ‌سرمایه‌گذاری‌ می‌کنید باید دانش مناسبی در مورد کاری که انجام‌ می‌دهید داشته باشید، اما برای ‌سرمایه‌گذاری در طلا به سطح بالایی از تخصص نیاز ندارید.

‌سرمایه‌گذاری در طلا چیزی است که همه درک‌ می‌کنند و شما‌ نمی‌توانید در این زمینه اشتباهات زیادی مرتکب شوید؛ زیرا طلا در یک بازار عالی معامله‌ می‌شود و هیچ‌گونه عدم تقارن بزرگ اطلاعاتی مانند بازار املاک وجود ندارد که در آن بتوانید اشتباهات بزرگ انجام دهید.

سرمایه‌گذاری شما به تصمیمات مدیریتی وابسته نیست

طلا همچنین یک ‌سرمایه‌گذاری عالی است؛ زیرا شما به تصمیمات مدیریتی یا چیزهای دیگری که ممکن است بر ارزش سهام یک شرکت تأثیر بگذارد وابسته نیستید.

به‌عنوان‌مثال، اگر مدیریت ارشد تصمیمات ضعیفی بگیرد، شرکت‌ها اغلب ضررهای مالی جدی‌ می‌کنند و حتی ممکن است از کار بیفتند. در نتیجه، شما به‌عنوان یک سهام‌دار پول خود را از دست خواهید داد. بااین‌حال، با ‌سرمایه‌گذاری در طلا، به‌هیچ‌وجه نباید نگران این موضوع باشید، زیرا طلا به طور مستقیم تحت‌تأثیر این تصمیمات قرار نخواهد گرفت.

معایب ‌سرمایه‌گذاری در طلا

سرقت طلا

طلای شما ممکن است دزدیده شود

اگر شما برای ‌سرمایه‌گذاری در طلا جواهرات را انتخاب کرده‌اید، باید از اینکه درملأعام ممکن است مورد سرقت قرار بگیرید، بترسید.

در نتیجه، ممکن است زمانی که خانه خود را ترک‌ می‌کنید، احساس بسیار بدی داشته باشید و اگر‌ می‌خواهید از خود در برابر این‌همه دردسر محافظت کنید، ممکن است بهتر باشد طلای خود را در مکانی امن ذخیره کنید یا به‌جای آن گواهی سکه بخرید و یا در بورس کالا بر روی طلا ‌سرمایه‌گذاری کنید.

قیمت طلا نیز در طول زمان در نوسان است

اگرچه طلا به‌عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته‌ می‌شود، اما همچنان بسیار نوسان است و همچنین قیمت طلا به طور قابل‌توجهی تغییر‌ می‌کند؛ بنابراین، نباید انتظار داشته باشید که ارزش طلا همیشه صعودی باشد، بلکه باید خود را برای این نوسانات موقت آماده کنید.

طلا ‌سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت خوبی نیست

بسیاری از مردم همچنین فکر‌ می‌کنند که طلا برای یک ‌سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عالی است. بااین‌حال، به دلیل نوسانات قابل‌توجه قیمت طلا، طلا ‌سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت خوبی نیست، بلکه باید آن را نگه دارید تا سبد خود را در بلندمدت قوی‌تر کنید.

شما باید کل واحدها را بخرید و بفروشید

یکی دیگر از معایب خرید طلا این است که‌ می‌توانید تمام واحدها را بفروشید. به‌عنوان‌مثال، اگر سکه یا شمش خریداری‌ می‌کنید، ‌ می‌توانید کل سکه یا شمش را بفروشید و نه‌بخشی از آن را درحالی‌که می‌توانید قسمتی از سهام خود را  بخرید و بفروشید.

آسیب استخراج طلا

استخراج طلا به محیط‌زیست آسیب می‌رساند

استخراج طلا برای محیط‌زیست بسیار آسیب‌رسان است. در واقع، بسیاری از جنگل‌ها نابود‌ می‌شوند و بسیاری از حیوانات و همچنین ممکن است مردم محلی خانه‌های خود را از دست‌ بدهند.

سخن آخر

همان‌طور که‌ می‌بینید، ‌سرمایه‌گذاری در طلا به دلایل مختلف‌ می‌تواند منطقی باشد. در میان افزایش هزینه‌های زندگی و سطوح بالای تورم، یکی از آخرین چیزهایی که در ذهن ما وجود دارد ‌سرمایه‌گذاری در طلا است. بااین‌حال، دلایل کاملاً قانع‌کننده‌ای برای ‌سرمایه‌گذاری در طلا وجود دارد. اما مانند هر چیز دیگری طلا نیز دارا معایبی است که قبل از تصمیم برای ‌سرمایه‌گذاری در آن باید به‌خوبی با آنها آشنا شوید.

 

 

جهت مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری، تشکیل سبد سرمایه‌گذاری پرسود و همچنین آموزش نحوه درست ورود و سرمایه‌گذاری مطمئن در بازارهای مالی با ما از طریق سایت  https://moshaverr.com   و یا شماره‌تلفن: 88721921-021 در تماس باشید.

 

 

تیم این مرکز متشکل از کارشناسان امور مشاوره اقتصادی، مشاوره مالی و مشاوره سرمایه‌گذاری ، علوم سیاسی، ژئوپلیتیک، دیپلمات‌های سابق و کارشناسان منطقه‌ای هستند که در تلاش‌اند با شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها، فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب برای مشتریان خود فراهم آورند.

خدمات ویژه مشاوره اقتصادی ایرانیان

 

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس