انواع افزایش سرمایه در بازار بورس ایران

Cost of Capital min

فهرست مطالب

اگر در بازار سهام فعالیت می‌کنید و یا به‌تازگی با آن آشنا شده باشید، احتمالاً کنجکاو باشید در مورد استراتژی افزایش سرمایه در بازار بورس ایران بیشتر بدانید. شرکت‌ها از زمانی که راه‌اندازی می‌شوند نیاز دارند به منابع مالی و نقدینگی بیشتری دست پیدا کنند. افزایش سرمایه در واقع از روش‌هایی است که شرکت‌ها می‌توانند منابع مالی خود را افزایش دهند و حتی ساختار مالی خود را بهبود بخشند.

افزایش سرمایه در بازار بورس ایران به‌اندازه‌ای تأثیرگذار است که حتی شایعه این اتفاق می‌تواند قیمت سهام آن شرکت را تغییر دهد.

دلایل افزایش سرمایه

در میان دلایلی که یک کارآفرین را مجبور به تصمیم‌گیری برای افزایش سرمایه شرکت خود می‌کند، اساساً دو جنبه وجود دارد که او را به سمت اقدام سوق می‌دهد: وجود ضرر مالی یا چشم‌انداز رشد.

باتوجه‌به ازدست‌دادن پول، راه‌حل ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری و ادامه فعالیت این است که به دنبال شرکای جدیدی باشید که بتوانند پول را به شرکت کمک کنند.

از سوی دیگر، زمانی که صحبت از چشم‌انداز رشد می‌شود، معمولاً سرمایه‌گذاری از نظر زیرساختی انجام می‌شود که برای آن نیز لازم است به دنبال شرکای جدید برای پیوستن به پروژه تجاری و اشتراک آرمان‌های مدیران باشید.

روش های افزایش سرمایه

روش‌های افزایش سرمایه

افزایش سرمایه شرکت‌ها معمولاً به این صورت پیش می‌رود که ابتدا هیئت‌مدیره پیشنهادها و دلایل خود را دراین‌رابطه به سهام‌داران ارائه می‌کند و مورد رأی‌گیری قرار می‌گیرد. افزایش سرمایه در صورتی صورت می‌گیرد که طرح تصویب شده و از مجوز آن از سمت بورس دریافت شود. پس از انجام این مراحل سهام شرکت تغییر خواهد کرد. این که شما افزایش سرمایه را چطور پیش برده باشید، در روند تغییر قیمت سهام شما اهمیت زیادی دارد. در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

روش سود اندوخته

افزایش سرمایه با کمک سود اندوخته

در صورت تأمین مالی می‌تواند از طریق مشارکت سرمایه جدید یا از طریق پاداش سهام‌داران تأمین شود. بنابراین صحبت از ورود درآمد جدید به شرکت نیست، بلکه انتقال از ذخایر یا حساب سود به‌حساب سهام سرمایه است.

بخشی از سود سالانه شرکت‌ها تحت عنوان سود اندوخته یا انباشته در حسابی با این نام ذخیره خواهد شد. و خلاف تصور عموم تمام این مبلغ بین سهام‌داران تقسیم نمی‌شود. در این روش، شرکت باتوجه‌به این که سود اندوخته مناسبی در اختیار دارد، با کمک آن افزایش سرمایه شرکت را پیش خواهد برد. همان‌طور که متوجه شدید، نقدینگی جدیدی نخواهیم داشت. قدرت تأمین مالی شرکت بیشتر خواهد شد و سهام‌داران چیزی پرداخت نخواهند کرد و درصد مالکیت آن‌ها نیز تغییر نمی‌کند. باتوجه‌به این نکات و این که بدون پرداخت وجه، سهام‌دار سهام بیشتری خواهد داشت. به سهم‌های جدیدی که کسب کرده است، سهام جایزه گفته می‌شود.

نکات مهم

درصورتی‌که پس از جلسه طرح پیشنهادی، قصد داشتید سهام خود را واگذار کنید یا بفروشید، حداقل یک سهم را نگه دارید تا پس از اعمال طرح، سهام جایزه را دریافت کنید. سهام جایزه را تنها پس از زمانی که به پرتفوی سپرده‌گذاری افزوده شود، می‌توان فروخت.

در این روش به طور مثال اگر افزایش 100 درصدی مدنظر باشد. به‌صورت تئوریک، تعداد سهام هر سهام‌دار دوبرابر شده و قیمت هر سهم نصف خواهد شد.

محاسبات:

 X = 100 ÷ درصد افزایش سرمایه

 قیمت جدید سهم پس از افزایش سرمایه =  (1+X)  ÷  قیمت پایانی سهم قبل از افزایش سرمایه

افزایش سرمایه با کمک محل آورده نقدی

زمانی که شرکت شما سود انباشته کافی نداشته باشد یا تصمیم گرفته باشد که منابع مالی جدید به شرکت وارد شود، از این روش استفاده می‌کند تا افزایش سرمایه صورت گیرد. از آن جا که این تأمین مالی با کمک سهام‌داران شرکت انجام می‌شود، حق حضور ابتدا به آن‌ها تعلق خواهد داشت. اوراق حق‌تقدم سهام به آن‌ها معمولاً حدود 2 ماه مهلت خواهد داد. این بازه زمانی که به مهلت پذیره‌نویسی معروف است به سهام‌دار اجازه یکی از این دو کار را خواهد داد. 1- در این بازه ۲ماهه مبلغ اسمی سهام را پرداخت کند که پس از افزایش سرمایه، حق‌تقدم تبدیل به سهم عادی خواهد شد. مبلغ اسمی در ایران معمولاً هزار ریال یا 100 تومان است.

2- چنانچه سهام‌دار قصد استفاده از حق‌تقدم خود را نداشت می‌تواند آن را در این بازه ۲ماهه به فروش برساند. آن‌ها به‌صورت سایر سهم‌های بورس قابل‌معامله خواهند بود. به طور مثال حق‌تقدم سهم‌ها به‌اندازه مبلغ اسمی مثلاً 1000 ریال از قیمت روز آن سهم کمتر می‌باشد.

محاسبات

قیمت جدید سهم پس از افزایش سرمایه =  (1+X)  ÷  (قیمت پایانی سهم قبل از افزایش سرمایه + آورده سهام‌داران)

تجدید دارایی ها

افزایش سرمایه با کمک تجدید ارزیابی دارایی‌ها

در این روش، شرکت ارزش دارایی‌ها و تعلقات خود را مانند ساختمان، زمین و سرمایه‌گذاری‌هایی که دارد مجدداً ارزیابی می‌کند. و این تعلقات در ترازنامه به‌روز خواهند شد. در این روش معادله حسابداری در ترازنامه و بدهی‌های شرکت ثابت باقی می‌مانند. و برای درست بودن معادلات باید سرمایه شرکت بیشتر شود. همچنین پولی وارد نشده و تنها تعداد سهم‌های هر سهام‌دار افزایش خواهد یافت و قیمت هر سهم کمتر خواهد شد.

صرف سهام

در روش صرف سهام، شرکت‌ها هر سهم را با مبلغی بالاتر از قیمت اسمی به فروش می‌رسانند. این کار از طریق پذیره‌نویسی انجام می‌شود. و مابه تفاوت این دو قیمت به حساب اندوخته منتقل شده در غیر این صورت به سهام‌داران واگذار می‌شود.

طلبکاران شرکت

وقتی صحبت از تجارت می‌شود. طلبکار همان شخصی است که مجاز به دریافت وجه و مطالبه همان تعهدی است که قبلاً بین دو طرف ایجاد شده است.

این روش تأمین مالی به این معناست که طلبکاران اعتبارات خود را در ازای سهام شرکت شما مبادله می‌کنند. یعنی آنها نیز به‌عنوان سهام‌دار در نظر گرفته می‌شوند.

دارندگان اوراق‌قرضه

برای آن دسته از افرادی که تعهدات مالی با شرکت دارند، در بسیاری از موارد به‌شرط رعایت شرایط و شرایطی که قبلاً توسط سازمان تعیین شده است، می‌توانند سهام‌دار شرکت شوند.

سهام‌داران جدید

احتمالاً یکی از شناخته‌شده‌ترین راه‌های شرکت‌ها برای تأمین منابع جدید اقتصادی برای توسعه فعالیت‌های خود، جذب سهام‌داران جدید است.

به‌عبارت‌دیگر، سهام‌داران جدید علاوه بر افزایش سرمایه شرکت، حق کنترل شرکت را نیز خواهند داشت و می‌توانند؛ مانند سهام‌داران سابق عمل کنند.

کلام آخر

آخرین مرحله بعد از انجام محاسبات و کامل‌کردن اطلاعات، انتخاب روش بهتر برای افزایش سرمایه است.باتوجه‌به اینکه ساختارها و روش‌های اداره هر شرکت با هم متفاوت است نمی‌توان بهترین روش افزایش سرمایه را برای همه آن‌ها انتخاب کرد. در حالت کلی زمانی که منابع جدید به شرکت وارد شوند، شرکت را در وضعیتی بهتری قرار می‌دهد. پس روش آورده نقدی می‌تواند انتخاب خوبی باشد. علاوه بر این در روش سود انباشته، شرکت شما سود اندوخته خود را در خود شرکت مصرف خواهد کرد و از آن خارج نخواهد شد که این موضوع، روش سود انباشته را به انتخاب مناسبی تبدیل می‌کند.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس