ارزش ذاتی چیست؟

ارزش ذاتی چیست؟
 ارزش ذاتی چیست؟
ارزش ذاتی چیست؟

ارزش ذاتی، یکی از مباحث مطرح شده در تحلیل بنیادی است که به سنجش ارزش حقیقی یک دارایی می‌پردازد. این ارزش را می‌توان با استفاده از مدل‌های پیچیده‌ مالی یا قیمت فعلی معامله سهام محاسبه کرد. در این مقاله شما را با مفهوم ارزش ذاتی آشنا خواهیم کرد:

فرض کنید سهام شرکتی در 100 دلار معامله می‌شود. بعد از انجام تحقیقات مفصل درباره این شرکت، به این نتیجه می‌رسید که ارزش حقیقی سهام آن 150 دلار است. به عبارتی دیگر شما ارزش ذاتی این شرکت را 150 دلار تعیین می‌کنید. این تخمین بسیار مهم است زیرا معامله‌گران علاقه مند هستند  سهام هایی را خریداری کنند که در حال حاضر با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند.

اما نکته مهم این است که در واقعیت، زمان برابری ارزش ذاتی سهام با قیمت آن برای هیچ‌کس مشخص نیست. ممکن است این برابری در بلندمدت رخ دهد. این نتیجه به یکی از فروض مهم تحلیل بنیادی می‌انجامد. در بلندمدت، بازار سهام نشان‌دهنده عوامل بنیادی است. البته بلند‌مدت ممکن است روز‌ها یا سال‌ها به طول بینجامد.

  • تحلیل‌گران معمولا قیمت سهام را با استفاده از محاسبات ریاضی و با استفاده از روش‌های‌زیر به‌دست آورند:
  • روش نرخ بازگشت
  • روش تنزیل جریان نقدی
  • روش مقایسه با شرکت‌های رقیب

محاسبه مدل‌های ریاضی تا اندازه‌ای دشوار است برای همین بعضی از معامله‌گران از گزارش‌های تهیه شده توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند.

لطفا جهت مشاوره اقتصادی و سرمایه گذاری، تشکیل سبد سرمایه گذاری پرسود و هم‌چنین آموزش نحوه درست ورود و سرمایه گذاری مطمئن در بازارهای مالی با ما از طریق سایت  https://moshaverr.com   و یا شماره تلفن: 88721921-021 در تماس باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران