مدیریت و کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس

627ce6a231822efeebf79612 Untitled design

فهرست مطالب

‌سرمایه‌گذاری‌های بازار سهام همیشه ‌سرمایه‌گذاری‌هایی با ریسک و بازده بالا بوده‌اند. زیرا در شرایط اقتصادی مساعد، کسب‌وکارهای زیربنایی عملکرد بهتری دارند و ارزش سهام یا سهام عادی این شرکت‌ها افزایش می‌یابد.

برخی از عوامل منفی نیز وجود دارد که بر یک تجارت خاص تأثیر می‌گذارد، مانند فناوری‌های جدید، رقابت پیش‌بینی‌نشده، یا مدیریت ناکارآمد. برخی از عوامل اقتصادی جهانی و سطح کشور مانند رکود، جنگ یا جنگ تجاری بین کشورها نیز ممکن است بر کل بازار سهام تأثیر منفی بگذارد.

در این مواقع، سهام ارزش خود را و سرمایه‌گذاران ثروت خود را از دست می‌دهند. این موضوع یک ریسک اجتناب‌ناپذیر است که ‌سرمایه‌گذاران هنگام انتخاب ‌سرمایه‌گذاری در بازار سهام باید آن را متقبل شوند. سهام بازدهی بالاتری نسبت به ابزارهای کم‌ریسک مانند سپرده‌های ثابت بانکی ایجاد می‌کند، اما خطر ازدست‌دادن کل سرمایه را هم دارد.

بنابراین، آیا راهی برای خروج وجود دارد؟ آیا باید ‌سرمایه‌گذاری در سهام را به‌طورکلی متوقف کنیم؟ یا فقط مبلغی را که می‌توانیم از دست بدهیم ‌سرمایه‌گذاری کنیم؟ پاسخ منفی است. اگرچه نمی‌توان از ریسک بازار به‌طورکلی اجتناب کرد، اما مطمئناً می‌توان آن را مدیریت کرد. مدیریت ریسک برای به‌حداقل‌رساندن تأثیر نوسانات بازار بر ‌سرمایه‌گذاری شما است.

کاهش ریسک سهام کار بسیار سختی نیست و برخی از اقدامات اساسی مدیریت ریسک می‌تواند به شما کمک زیادی کند. در ادامه مطلب، مهم‌ترین روش‌های مدیریت ریسک را برایتان شرح داده‌ایم.

تنوع سبد

برای محافظت از پرتفوی خود در برابر ضررهای بزرگ، در چندین سهام ‌سرمایه‌گذاری کنید. این کار تضمین می‌کند که اگر برخی از سرمایه‌گذاری‌های شما آن‌طور که انتظار می‌رود عمل نکنند، تأثیرشان بر برآیند کل سبد سهام به حداقل می‌رسد. در حین ایجاد تنوع، مطمئن شوید که در سهامی ‌سرمایه‌گذاری کنید که اشتراک زیادی با دیگر سهم‌های شما ندارند. ‌سرمایه‌گذاری در سهام مشابه شما را در معرض خطرات یکسانی قرار می‌دهد و هدف از تنوع بخشیدن را از بین می‌برد. برای مثال، خودرو و لوازم جانبی خودرو ممکن است بخش‌های مختلفی به نظر برسند، اما تحت‌تأثیر عوامل مشابهی قرار می‌گیرند. ‌سرمایه‌گذاری در هر دو این بخش ممکن است کمک زیادی به کاهش ریسک نداشته باشد.

به یاد داشته باشید، تنوع به معنای ‌سرمایه‌گذاری یکسان در همه بخش‌ها نیست. این به معنای ‌سرمایه‌گذاری در بیش از یک دارایی یا بخش است. شما می‌توانید در شرکت‌هایی که به آنها خوش‌بین هستید بیشتر ‌سرمایه‌گذاری کنید. اما آن‌قدر متعهد نشوید که اگر اوضاع بد شد، تحمل ضرر‌ها از توان شما خارج باشد.

استفاده از استاپ ضرر

یک دستور توقف ضرر به کارگزار شما اجازه می‌دهد تا زمانی که سهام به یک سطح خاص سقوط کرد، به طور خودکار آن را بفروشد. این کار شما را از ضررهای بیش از حد در طول اصلاحات شدید بازار محافظت می‌کند. همچنین تمایل شما به ماندن در یک سهام زیان‌ده را برای مدت طولانی بررسی می‌کند، به این امید که دوباره به حالت اول بازگردد. برای مثال، اگر سهامی را به قیمت 100 دلار  با توقف ضرر 90 دلار خریداری کرده باشید، کارگزار شما به طور خودکار سهام را زمانی که به 90 دلار کاهش یابد، می‌فروشد. اگر سهام به زیر 90 دلار سقوط کند، این کار شما را از ضررهای بیشتر محافظت می‌کند.

اضافه‌کردن سهام غیر چرخه‌ای به سبد

منظور از سهام غیر چرخه‌ای، سهام شرکت‌هایی است که کالاهای ضروری را می‌فروشند و به همین ترتیب، نسبتاً از چرخه‌های اقتصادی ایزوله هستند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به سهام داروسازی و کالاهای مصرفی سریع (FMCG) اشاره کرد. دلیل این مسئله این است که مردم نمی‌توانند صرف‌نظر از وضعیت اقتصاد، هزینه‌های بهداشتی و مواد غذایی را متوقف کنند. در بهترین حالت ممکن است هزینه‌های خود را برای برخی کالاها و خدمات ضروری کاهش دهند. به‌این‌ترتیب، سهام غیر چرخه‌ای درآمدهای نسبتاً پایداری دارند و ممکن است شنیده باشید که بسیاری از کارشناسان آنها را “دفاعی” می‌نامند.

پوشش ریسک

پوشش ریسک به استفاده از ابزارهایی، مانند قراردادهای آتی و اختیار معامله، برای مدیریت ریسک صاحبان سهام اشاره دارد. قرارداد آتی به شما کمک می‌کند تا قیمت معامله خرید/فروش آتی را در آینده تعیین کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید ریسک نوسانات قیمت را کاهش دهید. به‌عنوان‌مثال، حتی اگر قیمت سهام شما کاهش یابد، می‌توانید آن را با قیمت بالاتری که تعیین کرده‌اید بفروشید. به طور مشابه، حتی اگر قیمت به لطف قراردادهای موجود افزایش یابد، می‌توانید با نرخ‌های پایین‌تر خرید کنید. انواع مختلفی از این قراردادها وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

‌سرمایه‌گذاری در سهام سودبخش

شرکت‌هایی که سابقه پرداخت سود سهام ثابت دارند، معمولاً شرکت‌های قوی و مستقر هستند. افزودن آنها به سبد خود می‌تواند شما را از ریسک سهام محافظت کند.

شرکت‌ها عموماً تمایلی به کاهش سود سهامشان ندارند؛ زیرا بازار کاهش سود سهام را نشانه سلامت مالی ضعیف می‌داند. به‌این‌ترتیب، سهام پرداخت‌کننده سود نیز تضمین می‌کند که شما جریان ثابتی از بازده دریافت می‌کنید، حتی اگر قیمت آنها کاهش یابد. آنها با ایجاد قابلیت پیش‌بینی و ثبات بیشتر در سبد شما، ریسک را کاهش می‌دهند.

انتخاب تراشه‌های آبی

همه سهام ریسک یکسانی ندارند. سهام شرکت‌های کوچک‌تر یا متوسط می‌تواند ریسک‌پذیرتر و در بازار سهام پرنوسان‌تر باشد. زیرا چنین شرکت‌هایی بیشتر در معرض خطرات مختلف تجاری هستند. این موضوع روی قیمت سهام آنها نیز تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین می‌توانید با انتخاب درست شرکت مورد نظرتان، ریسک را کاهش دهید.

تجارت جفت

این روش، یک راه خوب برای کاهش ریسک سهام در زمانی است که شما یک تغییر قیمت بزرگ را پیش‌بینی می‌کنید، اما از جهت آن مطمئن نیستید. یک مثال زمانی است که انتظار می‌رود یک تصمیم نظارتی بزرگ گرفته شود، اما شما نمی‌دانید تصمیم چه خواهد بود. در چنین مواردی، شما هم‌زمان سهام یک شرکت را می‌خرید و سهام یک شرکت دیگر را از همان بخش می‌فروشید. اطمینان حاصل کنید که دو سهام مرتبط نیستند و احتمالاً به طرق مختلف سود می‌برند. این کار سود شما را صرف‌نظر از اینکه کدام سهام افزایش یا کاهش می‌یابد تضمین می‌کند.

سرمایه‌گذاری در سهام پرریسک است؛ زیرا حرکت قیمت آنها می‌تواند پرنوسان و غیرمنتظره باشد. بااین‌حال، روش‌ها و اطلاعات زیادی برای مدیریت ریسک در بازارهای سهام وجود دارد که می‌توانید از آنها برای کاهش زیان خود استفاده کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا بدون اینکه لزوماً ریسک بالای سهام را تحمل کنید، از بازده بالایی که سهام ارائه می‌کنند لذت ببرید.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس