کوچینگ چیست؟

کوچینگ شاخص

فهرست مطالب

احتمالاً تاکنون درباره کوچینگ مطالبی خوانده‌اید یا شنیده‌اید اما اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

کوچینگ فرآیندی است که طی آن مربی یا کوچ به افراد کمک می‌کند تا با بهبود توانایی‌ها و مهارت‌ها، عملکرد بهتری در راستای دستیابی به اهدافشان داشته باشند. نکته مهم در کوچینگ، تمرکز بر حال حاضر است. به‌عبارت‌دیگر کوچینگ موجب می‌شود که چالش‌ها و مسائل مختلف قبل از اینکه به یک مشکل جدی تبدیل شوند، مورد بررسی قرار بگیرند. به‌طور دقیق‌تر کوچینگ فرآیندی است که باعث تسهیل فرآیند یادگیری می‌شود و به همین علت نباید مفهوم آن را معادل آموزش دادن دانست.

کوچینگ

تاریخچه کوچینگ

بررسی‌ها نشان می‌دهند که پیشینه استفاده از کوچینگ به مکاتب فلسفی دوران باستان بازمی‌گردد. که در این راستا فیلسوف دانش خود را مستقیماً به شاگردان انتقال نمی‌داد؛ بلکه سؤالاتی مطرح می‌کرد تا شاگردان به جواب موردنظر برسند.

اصول اساسی کوچینگ

  • هرکسی قدرت اولیه برای رسیدن به هدف را دارا است.
  • همه اقدامات با نیت مثبت انجام می‌شوند.
  • انسان‌ها همیشه در حال تغییر هستند و این اجتناب‌ناپذیر است.
  • هر فردی در پی انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه‌های محتمل است.

کوچینگ چه کاربردهایی دارد؟

تقریباً هیچ دسته‌بندی دقیقی برای کوچینگ بر اساس نوع فعالیت وجود ندارد؛ اما به‌طورکلی سه دسته رایج کوچینگ عبارت‌اند از:

فرآیند کوچینگ

در طی این فرآیند کوچ به صحبت‌های فرد گوش می‌دهد. و دراین‌بین سؤالاتی مطرح می‌کند تا فرد مقابل به آن پاسخ دهد. در حقیقت فرد با پاسخ‌دهی به راهکارهایی به اهدافش میرسد.

برای شروع کوچینگ باید چه کنیم؟

شاید تاکنون به استفاده از خدمات کوچینگ فکر کرده باشید. اما هنوز هم سؤالاتی در ذهنتان باقی‌مانده باشد و ندانید چگونه باید شروع کنید و یا اینکه چگونه می‌توانید بهترین استفاده را از کوچینگ داشته باشید.

در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که ذهنیت شما را درباره کوچینگ شفاف‌تر می‌کنند.

۱- قبل از شروع درباره مواردی که می‌خواهید مطرح کنید، فکر کنید

البته لازم نیست همه مواردی که می‌خواهید درباره آن‌ها صحبت کنید را از قبل مشخص کنید. اما برای استفاده بهتر از کوچینگ بهتر است موضوعی که بیشترین اهمیت را برای شما دارد مشخص کنید. در همین راستا بهتر است به این سؤالات فکر کنید: چه چیزی را بیشتر یا کمتر می‌خواهید؟ چه چیزی را می‌خواهید تغییر دهید؟ چه مشکلی را می‌خواهید رفع کنید؟ دوست دارید چه احساسی داشته باشید؟ دوست دارید چه دستاوردهایی از کوچینگ داشته باشید؟

۲- به ویژگی‌هایی که یک کوچ باید در نظر شما داشته باشد، فکر کنید

قطعاً هر فردی اولویت‌ها و ترجیحات خود را هنگام انتخاب کوچ مدنظر قرار می‌دهد. اما آنچه اهمیت دارد این است که به مهارت‌های کوچ اطمینان داشته باشید و همچنین بتوانید به‌راحتی با او گفت‌وگو کنید. به‌خاطر داشته باشید که کوچ لزوماً نباید در زمینه موردنظر شما متخصص باشد. بلکه باید بتواند با مطرح‌کردن سؤالاتی شما را به بهترین راهکار برای دستیابی به اهدافتان برساند. در این راستا بهتر است به این سؤالات فکر کنید: کوچ چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ انتظار تشویق و حمایت دارید؟ به فردی نیاز دارید که به شما انگیزه دهد؟ آیا به دنبال فردی هستید که بتوانید گفت‌وگوی راحتی داشته باشید؟ یا به کسی نیاز دارید که به شما دیدگاه جدیدی بدهد؟

بدانید که هیچ درست و غلطی دررابطه‌با ویژگی‌های مطلوب کوچ وجود ندارد. در واقع آنچه اهمیت دارد این است که درباره پاسخ سؤالات مذکور در بالا با کوچ صحبت کنید.

۳- به تعداد جلسات، مدت‌زمان و نحوه برگزاری جلسات فکر کنید

ایده‌آل‌ترین زمان هر جلسه ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است. با ابن حال هیچ قاعده مشخصی وجود ندارد و بهتر است به مدت زمانی که می‌توانید بهترین بازدهی را طی آن داشته باشید فکر کنید.

تعداد جلسات معمولاً به بودجه و هدف شما بستگی دارد. بهترین حالت این است که طی فرآیند کوچینگ بررسی کنید آیا به جلسه دیگری نیاز دارید یا خیر.

جلسات را می‌توان به دو شکل حضوری و غیرحضوری برگزار کرد که این کاملاً به محل زندگی و ترجیحات شما بستگی دارد.

۴- قبل از شروع جلسات آماده شوید

معمولاً قبل از جلسات از شما خواسته می‌شود که یک پرسش‌نامه را تکمیل کنید و همچنین یک توضیح مختصر از آنچه می‌خواهید در جلسه مطرح شود آماده کنید. هیچ اجباری نیست؛ اما بهتر است که این کار را انجام دهید. چراکه سبب می‌شود جلسه دقیقاً به همان سمتی که می‌خواهید پیش برود و به‌علاوه می‌توانید استفاده بهینه‌ای از زمان داشته باشید.

کوچینگ اقتصادی

کوچینگ اقتصادی چیست و چه کاربردی دارد؟

یک کوچ اقتصادی به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های مدیریت پول مثل نحوه پس‌انداز یا تهیه یک برنامه مالی را فرابگیرید و به این شکل بتوانید به اهداف مالی خود برسید. توجه کنید که یک کوچ اقتصادی موجب افزایش سواد مالی شما می‌شود اما شاید نتواند به شما در خصوص سرمایه‌گذاری مشاوره بدهد. در حقیقت کوچ اقتصادی به شما کمک می‌کند که مؤلفه‌های رفتاری و احساسی که منجر به تصمیمات مالی شما می‌شوند را کشف کنید. و سپس آن‌ها را برای ایجاد عادت‌های مالی بهتر تغییر دهید.

ه بیزینس کوچینگ یا مربی‌گری کسب‌ و کار، به فرایندی می‌گویند که در آن، صاحبان سرمایه و تجارت از یک شخص در تمام مراحل خرید و فروش، بازاریابی و برنامه‌ریزی‌های مدیریتی، کمک می‌گیرند. آن شخص، مربی کسب‌وکار نامیده می‌شود.

از مربی‌گری کسب‌ و کار می‌توان به‌طور کلی به‌عنوان بهترین اقدام برای به اوج رساندن یک شغل یا یک کسب‌ و کار یاد کرد؛ زیرا او می‌تواند درآمد و سود سازمان را رونق بخشیده و احساس ارزشمندی و مفیدبودن را به افرادِ فعال در اقتصاد بدهد.

توصیه می‌شود قبل از اینکه به سراغ یک بیزینس کوچ اقتصادی بروید، مشخص کنید که در چه زمینه‌ای از زندگی مالی خود نیاز به کمک دارید. به طور مثال اگر در بحث هزینه‌کردن دچار مشکل باشید احتمالاً از شما خواسته می‌شود تا طی چند هفته هزینه‌های خود را ثبت کنید تا با شناسایی رفتارهای مالی شما، بهترین راهکار حاصل شود.

به‌طورکلی یک کوچ اقتصادی می‌تواند به شما در زمینه‌های زیر کمک کند:

  • شناسایی عادت‌های خرج‌کردن
  • بودجه‌بندی
  • تهیه یک برنامه مالی
  • شناسایی مؤلفه‌های احساسی در برخورد با پول
  • نحوه ایجاد بودجه موارد اضطراری
  • مدیریت بدهی‌ها

آیا کوچینگ اقتصادی به بالابردن سودآوری و توانمندسازی کمک می‌کند؟

استفاده از خدمات کوچینگ هم مانند سایر تصمیمات مالی به شرایط فردی شما بستگی دارد. اگر فکر می‌کنید رفتار احساسی شما دررابطه‌با پول نیاز به تغییر دارد، کوچینگ اقتصادی می‌تواند برای شما مفید باشد. با کمک یک کوچ می‌توانید عادت‌های مالی بهتری بسازید و مسیر دستیابی به اهداف مالیتان را تسهیل کنید.

اگر صاحب یک بیزینس هستید، بدیهی است که همواره به فکر سودآوری بیشتر باشید. یک کوچ مالی به شما کمک می‌کند تا چگونگی مدیریت سرمایه خود را یاد بگیرید و به این طریق سودآوری خود را افزایش دهید. شما باید اطلاع دقیقی از وضعیت مالی کسب‌وکار خود داشته باشید. بنابراین می‌توانید از یک کوچ مالی کمک بگیرید تا یک برنامه مالی برای کسب حداکثر سود تهیه کنید. به‌علاوه می‌توانید با استفاده از خدمات کوچینگ مالی، هزینه‌های خود را به نحو مؤثری مدیریت کنید و درنتیجه تصمیمات مالی درستی بگیرید که دستاوردهای مالی شما را افزایش دهند.

کوچینگ اقتصادی

نتیجه‌گیری

کوچینگ ممکن است برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته باشد؛ اما به‌طورکلی می‌توان آن را فرایند یاری رساندن به دیگران برای پیداکردن راهکار حل مشکلات و بهبود عملکردشان دانست. فرقی نمی‌کند از کوچینگ در چه زمینه‌ای قصد دارید استفاده کنید، یک کوچ خوب شما را به این باور می‌رساند که به‌جای یافتن راه‌حل در بیرون، روی خود تمرکز کنید؛ در واقع به شما کمک می‌کند که با استفاده از توانمندی‌هایتان به راه‌حل موردنظر برسید.

معرفی خدمات مشاورین اقتصادی ایرانیان

بزرگترین پلتفرم  مشاوره آنلاین اقتصادی در ایران به همراه مشاوره انلاین کسب و کار مجموعه‌ای در زمینه شناسایی ریسک‌های ژئوپلیتیک و مشاوره در مباحث اقتصادی و سرمایه‌گذاری است که ریسک‌ها را ارزیابی و فرصت‌ها را برای سرمایه‌گذاران، سیاست‌گذاران و صاحبان کسب‌وکارها به وجود می‌آورد.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

کوچینگ شاخص

کوچینگ چیست؟

احتمالاً تاکنون درباره کوچینگ مطالبی خوانده‌اید یا شنیده‌اید اما اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید این مقاله را تا انتها دنبال کنید. کوچینگ فرآیندی است

مشاهده مطلب

درخواست تماس