انواع سرمایه‌گذاری و خرید سکه طلا

Screenshot 301

فهرست مطالب

سرمایه‌گذاری‌های کمی در طول تاریخ توانسته‌اند با محبوبیت طلا به‌عنوان پوششی در برابر تقریباً هر نوع مشکلی، از تورم گرفته تا تحولات اقتصادی یا نوسانات ارزی و جنگ، رقابت کنند. وقتی به ‌سرمایه‌گذاری در طلا فکر می‌کنید، خود را به خرید طلای فیزیکی مانند سکه یا شمش محدود نکنید. از جایگزین‌های سرمایه‌گذاری در طلا، می‌توان خرید سهام شرکت‌های استخراج طلا یا صندوق‌های قابل‌معامله در بورس طلا (ETF) و همچنین قراردادهای آتی را نام برد.

چگونه در طلای فیزیکی ‌سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی می‌تواند برای سرمایه‌گذارانی که به تجارت آنلاین سهام و اوراق‌قرضه عادت دارند چالش‌برانگیز باشد. وقتی صحبت از طلای فیزیکی به میان می‌آید، معمولاً با دلال‌هایی خارج از کارگزاری‌های سنتی در تعامل خواهید بود. و احتمالاً باید هزینه ذخیره‌سازی و بیمه سرمایه‌گذاری خود را بپردازید. سه گزینه اصلی برای ‌سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی شمش، سکه و جواهرات هستند.

سرمایه گذاری در شمش طلا

شمش طلا

اگر برای ‌سرمایه‌گذاری خود سرمایه زیادی را در نظر دارید شمش طلا گزینة مناسبی است. شمش طلا به‌صورت شمش‌هایی از چند گرم تا 400 اونس عرضه می‌شود. اما معمولاً به‌صورت شمش‌های یک و 10 اونسی در دسترس است. به‌خاطر گران‌بودن شمش این ‌سرمایه‌گذاری پیشنهادی گران است و خلاف سهام، راهی برای به‌دست‌آوردن سهم کسری از شمش طلا وجود ندارد.

باتوجه‌به قیمت بالای شمش طلا، استفاده از یک فروشنده معتبر، بیمه و یا هزینه‌کردن برای نگهداری در یک انبار بزرگ یا یک صندوق امانات بسیار مهم است.

اگر می‌خواهید روی طلا با شمش سرمایه‌گذاری کنید. باید در مورد قیمت طلا به‌روز باشید، بنابراین باید زمان مناسبی را برای خرید انتخاب کنید. اکثر فروشنده‌ها  قیمت‌های خود را بر اساس قیمت‌های لحظه‌ای فعلی به‌روزرسانی می‌کنند.

سکه‌های طلا

رایج‌ترین سکه‌های طلا یک یا دو اونس وزن دارند، اگرچه سکه‌های نیم اونسی و ربع اونسی نیز موجود است. هنگان خرید سکه باید دقت کنید؛ زیرا برخی از فروشندگان حتی سکه‌های تقلبی، آسیب‌دیده یا فرسوده می‌فروشند.

خرید جواهرات برای سرمایه گذاری

جواهرات

یکی دیگر از راه‌های ‌سرمایه‌گذاری در طلا خرید جواهرات است. حتی می‌توانید جواهرات دست‌دوم بخرید. بااین‌حال، سرمایه‌گذاری در جواهرات، خطرات زیادی را به همراه دارد که سرمایه‌گذاری در طلای خالص این خطرات را ندارد.

ابتدا باید مراقب خرید جواهرات باشید؛ زیرا همه جواهرات دست‌دوم توسط نمایندگی‌های معتبر فروخته نمی‌شود. نه‌تنها اصالت برای شما مهم است، بلکه برای هرکسی که سعی کنید قطعه را دوباره به او بفروشید نیز مهم است. این امر باعث می‌شود جواهرات سرمایه‌گذاری را از یک فروشنده معتبر خریداری کنید. و تا آنجا که ممکن است اسناد طلای خریداری شده را نگهداری کنید.

شما همچنین می‌خواهید از خلوص جواهرات خود یا عیار طلا آگاه باشید. خلوص طلا بر اساس عیار محاسبه می‌شود که 24 عیار 100 درصد طلا است. خلوص کمتر، ارزش ذوب قطعه شما یا ارزش خام اجزای جواهرات شما را درصورتی‌که به طلای خالص ذوب شود، کاهش می‌دهد.

‌سرمایه‌گذاری در طلا با خرید سهام شرکت‌های استخراج طلا

سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌هایی که طلا استخراج، پالایش و تجارت می‌کنند، پیشنهادی بسیار ساده‌تر از خرید طلای فیزیکی است. ازآنجایی‌که این به معنای خرید سهام شرکت‌های معدن طلا است، می‌توانید با استفاده از حساب کارگزاری خود ‌سرمایه‌گذاری کنید.

بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که سهام شرکت‌های استخراج طلا با قیمت طلا همبستگی دارد. اما همچنین بر اساس مبانی مرتبط با سودآوری و هزینه‌های جاری هر شرکت است. این بدان معناست که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های طلای منفرد خطراتی مشابه سرمایه‌گذاری در هر سهام دیگری دارد. این نوع سهام ممکن است سطح مشخصی از نوسانات را تجربه کنند و امنیت وجوه متنوع را برای شما فراهم نکنند.

‌سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF طلا و صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری مشترک طلا

صندوق‌های ETF سرمایه مشتریان خود را به‌جای خرید سهام، روی وجه نقد و اوراق مبتنی بر سکه طلا ‌سرمایه‌گذاری می‌کنند.  سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند در بلندمدت برای شما ‌سرمایه‌گذاری مطمئنی را ایجاد کند. همچنین درعین‌حال نقدینگی بیشتری نسبت به طلای فیزیکی و تنوع بیشتری نسبت به سهام طلای منفرد ارائه می‌دهد.

صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری مشترک طلا به طور فعال توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای مدیریت می‌شوند. هدف این صندوق‌ها شکست‌دادن بازده صندوق‌های شاخص با مدیریت منفعلانه است. در ازای آن، هزینه‌های نسبتاً بالایی را دریافت می‌کنند.

فقط به یاد داشته باشید، مانند سهام طلا، شما طلا نمی‌خرید، فقط کاغذی می‌خرید که از لحاظ نظری با سهام شرکت‌های استخراج طلا یا قراردادهای آتی و اختیار معامله برای شمش فیزیکی پشتیبانی می‌شود. این بدان معناست که ارزش صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری مشترک طلا و ETF ‌ها ممکن است به طور کامل با قیمت بازار طلا مطابقت نداشته باشد. و این ‌سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است؛ مانند طلای فیزیکی عمل نکنند.

قرارداد آتی طلا

از قراردادهای آتی برای ‌سرمایه‌گذاری در طلا استفاده کنید

از بین همه روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا، ریسک‌پذیرترین آنها معامله قراردادهای آتی یا اختیار معامله است. قرارداد آتی قراردادی است که در آن خریدار و فروشنده توافق می‌کنند مقدار معینی از کالای مشخصی را باکیفیت و قیمت معلوم، در زمان و مکان مشخص معامله نمایند.  قراردادهای آتی و اختیار معامله مشتقه هستند، به این معنی که ارزش آنها کاملاً بر اساس قیمت دارایی پایه است.

قرارداد آتی توافقی است برای خرید یا فروش اوراق بهادار به قیمت تعیین شده در تاریخ معین، بدون توجه به شرایط فعلی بازار. در همین حال، قرارداد اختیار معامله، توافقی است که به شما این اختیار را می‌دهد که اگر اوراق بهاداری در تاریخ معین یا قبل از آن به قیمت معینی رسید، بخرید یا بفروشید.

برای ‌سرمایه‌گذاری در معاملات آتی، به یک حساب کاربری در یک کارگزاری آنلاین  نیاز دارید.  هنگامی که یک حساب کارگزاری برای معامله ایجاد کردید، می‌توانید آنها را مستقیماً از طریق پلتفرم خریدوفروش کنید. اکثر پلتفرم‌ها برای همه گزینه‌ها و معاملات آتی کمیسیون دریافت می‌کنند که بر اساس تعداد قراردادهایی که خرید یا فروش می‌کنید متفاوت است.

افرادی که ‌سرمایه‌گذاری در طلا را از طریق اختیار معامله یا قراردادهای آتی انتخاب می‌کنند، باید به طور فعال بر دارایی‌های خود نظارت داشته باشند تا بتوانند قبل از کاهش ارزش طلا، آنها را بفروشند یا واگذار کنند. علاوه بر این، هر یک از این گزینه‌ها به طور پیش‌فرض دارای درجه خاصی از اهرم یا بدهی هستند. بنابراین سرمایه‌گذارانی که بیش از حد روی آنها ‌سرمایه‌گذاری می‌کنند، هنگام ضرر بازار، می‌توانند به‌سرعت شاهد افزایش زیان خود باشند.

سخن آخر

اگر برای سرمایه خود نگران تورم و سایر اتفاقات اقتصادی نامطلوب هستید، طلا می‌تواند یک پناهگاه امن برای ‌سرمایه‌گذاری باشد. اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند به‌اندازه سهام بی‌ثبات باشد، اما در بلندمدت، ارزش خود را به طور قابل‌توجهی حفظ می‌کند.

بسته به اولویت و توانایی خود برای پذیرش ریسک، می‌توانید در طلای فیزیکی، سهام طلا، ETF طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا قراردادهای آتی و اختیار معامله‌ای سرمایه‌گذاری کنید.

 

 

تیم این مرکز متشکل از کارشناسان امور مشاوره اقتصادی، مشاوره مالی و مشاوره سرمایه‌گذاری ، علوم سیاسی، ژئوپلیتیک، دیپلمات‌های سابق و کارشناسان منطقه‌ای هستند که در تلاش‌اند با شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها، فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب برای مشتریان خود فراهم آورند.

خدمات ویژه مشاوره اقتصادی ایرانیان

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس